Už za pár týdnů vypluje na Antarktidu první výletní loď s hybridním pohonem, kmotrou jí bude známá polárnice
Už 8. listopadu bude oficiálně pojmenována MS Roald Amundsen, první výletní loď s hybridním pohonem a nový přírůstek do flotily společnosti Hurtigruten, který na svoji premiérovou plavbu vyrazil z Norska na konci června letošního roku. Ceremonie proběhne za účasti kmotry lodi, norské polární průkopnice Karin Strand, a uskuteční se – jak jinak – na premiérové plavbě lodi na bílý kontinent. MS Roald Amundsen se tak stane první lodí v historii, pojmenovanou na Antarktidě.
„Je mi ctí být kmotrou nejinovativnější lodi několika desetiletí. Zelená technologie a novátorská řešení jsou inspirací prozkoumávat naše oceány udržitelnějším způsobem,“ řekla Karin Strand.
Strand je opravdovou polární průkopnicí – ve věku 48 let se zúčastnila více než 140 expedic na Antarktidu a je tak nepochybně jednou z nejzkušenějších průzkumnic, věnujících se dobrodružnému cestování. Její volba coby kmotry přelomové expediční výletní lodi tak byla víc než přirozená. „Stejně jako polární hrdina Roald Amundsen je i naše MS Roald Amundsen něčím nevšedním. A taková by měla být i naše kmotra,“ prohlásil Daniel Skjeldam, generální ředitel Hurtigruten.
„Chtěli jsme někoho, kdo svou osobností bude reprezentovat naše klíčové hodnoty, průzkumnického ducha a to, jak úžasná naše loď je. Karin představuje to všechno a ještě něco navíc. Její vášeň pro průzkum, oceány a komunity, které navštěvujeme, v kombinaci s její nekonečnou vůlí inovovat, z ní dělají skutečný vzor,“ dodal Skjeldam.
Strand, která o sobě říká, že „trpí neustálou polární horečkou“, aktuálně dohlíží na uznávané expediční týmy Hurtigruten. Strand vyrostla mezi fjordy a ledovci Jolsteru na západním pobřeží Norska, vystudovala právo, její vášeň pro cestování a oceány ji však přivedla až do role expedičního lídra norské lodní společnosti. Od té doby křížem krážem procestovala polární regiony – od grónského Svalbardu po Antarktidu, a to jak pracovně, tak ve svém volném čase coby vášnivá kajakářka.
Pojmenovaná na ledě – ledem
Stejně jako loď samotná bude i jmenovací ceremonie uprostřed nádherné scenérie bílého kontinentu netradiční a místo láhve šampaňského se při ní bude na počest polárního hrdiny Roalda Amundsena rozbíjet ledová kra. Stejným způsobem totiž polárník, jehož jméno loď nese, křtil svoji slavnou expediční loď „Maud“ v roce 1917. Roald Amundsen vedl první expedici, která překonala Severní pasáž, první expedici na jižní pól i první expedici, která prokazatelně stanula na severním pólu, což z něj dělá jednoho z největších průzkumníků všech dob.
Píše dějiny
MS Roald Amundsen, loď s hybridním pohonem Hurtigruten, se zapíše do námořní historie coby první výletní loď světa schopná plout výhradně za pomoci baterií. Na začátku září se MS Roald Amundsen stala také první lodí na hybridní pohon, která překonala slavnou Severní pasáž a plula tak ve stopách Amundsenovy expedice z Grónska na Aljašku z let 1903-1906. Loď přeplula 3 tisíce námořních mil mezi Atlantikem a Pacifikem výhradně za pomoci energie z baterií, zažila vichřice, sníh i led, překrásné západy slunce, dech beroucí scenérie, divoká zvířata i přátelské komunity lidí.
MS Roald Amundsen je navržena speciálně pro průzkum těch nejvelkolepějších vod naší planety a je vybavena přelomovou, k životnímu prostředí šetrnou technologií, jako jsou například obrovské sady baterií, které mají podpořit její nízko-emisní motory. Tímto způsobem loď omezí emise oxidu uhličitého o více než 20 % ve srovnání s ostatními výletními loděmi stejné velikosti. MS Roald Amundsen aktuálně pluje podél pobřeží Severní a Jižní Ameriky a zimu stráví plavbami na úchvatný bílý kontinent.
MS Roald Amundsen
- Výstavba: 2019, Kleven Yards, Norsko
- Hrubá tonáž: 20 889
- Délka: 140 metrů
- Šířka: 23,6 metrů
- Ponor: 5,3 metrů
- Kapacita: 530 hostů
- Kajuty a apartmá: 265
- Posádka: 151
- Rychlost: 15 uzlů
Na palubě se nachází plně vybavené Vědecké centrum, vyhlídkové paluby, bazén, panoramatická sauna, wellness centrum, tři restaurace, bary, společenský prostor Explorer Lounge, více než polovina kajut se soukromým balkonem.
Hurtigruten – Světový vůdce v průzkumném cestování
Hurtigruten staví na 125letém průkopnickém dědictví a je dnes největší expediční lodní společností na světě.
Rychle se rozrůstající flotila na míru stavěných expedičních lodí Hurtigruten bere dobrodružné cestovatele moderní doby na ta nejúchvatnější místa naší planety – od dalekého severu po Antarktidu na jihu.
Být světovým vůdcem průzkumného cestování s sebou nese velkou zodpovědnost. Hurtigruten podporuje destinace a jeho globální provoz je odpovědný a udržitelný. Více o úsilí Hurtigruten o udržitelnost je možné dočíst se tady.
Letos v létě Hurtigruten představila první hybridní výletní loď s bateriovým pohonem na světě, MS Roald Amundsen. V roce 2020 ji bude následovat její sesterská loď, MS Fridtjof Nansen.