Co vás čeká na plavbě podél Norska s Hurtigruten
Kouzelné západní pobřeží Norska nikdy nezklame, a to ať už do hry vstoupí slunce, mlha nebo déšť. Krása dramatických fjordů v kombinaci s proměnlivými podmínkami napříč i v rámci ročních období dělá z každé plavby na palubách lodí Hurtigruten jedinečný zážitek, na který se jen tak nezapomíná.
Na svoji pouť na daleký sever Norska vyrážejí lodě z pohádkového Bergenu, který byl několik let dokonce hlavním městem země. Dnes je největším lákadlem centra, označovaného jako kulturní brána k fjordům, historická čtvrť Bryggen s barevnými skladišti ze 14. století, zapsaná na seznam UNESCO.
První zastávkou na cestě po stopách dávných Vikingů je unikátní art nouveau Alesund s jedním z největších mořských akvárií severní Evropy a panoramatickými výhledy z hory Aksla. Ti, kteří si pro svoji plavbu zvolili letní měsíce, se mohou těšit na plavbu dech beroucím, na seznam UNESCO zapsaným Geirangerfjordem, lemovaným dramatickými pohořími a vodopády, řítícími do moře ze strmých útesů. Podzim je zasvěcený plavbě Hjorundfjordem, zařezaným hluboko do Sunnmorských Alp s drsnou přírodou, osamělými horskými farmami a pohádkovými vesničkami.
A pak už je čas překročit severní polární kruh, ideální zeměpisnou šířku, nabízející letní bílé noci, kdy slunce nikdy nezapadá za obzor, v zimních měsících potom kouzelnou polární záři, která vezme dech. Nedaleko Ornes čeká Svartisen, druhý největší ledovec Norska, v Saltstraumen potom nejsilnější přílivový proud na světě.
Při vstupu do Trollfjordu začíná v zimě honba za polární září, po celý rok pak za překrásnými scenériemi fjordů, které ve světě nemají obdoby. Tromso, neboli arktické hlavní město, nabízí seznámení s dávnými polárními hrdiny, výsledek činnosti nejsevernějšího pivovaru planety, pěší trek drsnou, ale úchvatnou krajinou nebo vyjížďku na kajaku.
Honningsvag je branou k Severnímu mysu, nejsevernějšími bodu evropského kontinentu, a pasoucí se stáda sobů a tábory Sámů tady – 2 tisíce kilometrů od severního pólu - nejsou výjimkou. A pluje se dál na sever, do srdce země původního lidu a malinkých rybářských vesnic, kde jako by se zastavil čas. Kdo se v zimě nechá nalákat na nezapomenutelnou vyjížďku na sněžném skútru, výrazným způsobem zvyšuje svoji šanci zahlédnout čarokrásnou polární záři.
Kirkenes, brána na východ a hlavní město Barentsova regionu, jen co by kamenem dohodil od hranic s Ruskem, je nejsevernějším bodem plavby Hurtigruten a místem, kde se loď otáčí a míří zpět na jih. Kirkenes je synonymem okouzlující scenérie dalekého severu, ale také domovem řady jedinečných muzeí a místem, kde je možné nalovit si (a pak sníst) gigantické kraby z Barentsova moře, v zimě pak vyrazit na vyjížďku na sněžném skútru nebo se psím spřežením – jak jinak s pořádně velkou šancí zažít na vlastní kůži úchvatnou auroru borealis.
Místa, kde po cestě na sever stavěly lodě Hurtigruten v noci, si jejich cestující ve směru na jih užijí za denního světla. Ve Vardo, nejvýchodnějším cípu Norska, se (v závislosti na počasí) budou v zimě moci vykoupat v ledovém Arktickém oceánu. Jaro je příslibem plavby nádherným Lyngenfjordem, lemovaném sněhem pokrytými vrcholky Lyngenských Alp, a nezapomenutelným zážitkem bude jistě také cesta mezi Lofoty a ostrovy Vesteralen, nabízející jednu z nejúchvatnějších scenérií na celé plavbě.
Po cestě z Trondheimu do Alesundu stojí za to udělat si zastávku v Kristiansundu, proslulém coby hlavní město sušené tresky, jméno, za nějž vděčí dlouhé historii exportu nasoleného sušeného rybího masa.
Než se plavba v Bergenu nachýlí ke konci, zakotví lodě Hurtigruten v moderním Floro, nejstarším městě regionu a nejzápadnější komunitě Norska, která si přes četné změny dokázala zachovat svoji atmosféru.
Po cestě z Trondheimu do Alesundu stojí za to udělat si zastávku v Kristiansundu, proslulém coby hlavní město sušené tresky, jméno, za nějž vděčí dlouhé historii exportu nasoleného sušeného rybího masa.
Plavba na lodích Hurtigruten podél západního pobřeží Norka je příslibem nezapomenutelných prázdnin – za bílých letních nocí i pod oblohou rozzářenou pohádkovou polární září v zimních měsících.