Valencie
Valencie

Plavby v okolí

Valencie / Španělsko

Ve známé písni se zpívá: „Valencie je místem květin, světla a lásky“. A nám nezbývá než uznat, že je to pravda. Valencie je ztělesněním vášně a tradice. Její obyvatelé pevně stojí za svou regionální identitou a stejně jako ostatní Španělé jsou zároveň vřelí a přátelští. V dnešní době jsou pro ni typické i fascinující revoluční změny, které z ní činí prosperující kosmopolitní město. Valencie je třetím největším městem Španělska, v jehož aglomeraci žije přibližně 1,6 milionu obyvatel. Leží na pobřeží Středozemního moře, konkrétně na Costa del Azahar neboli volně přeloženo „Pobřeží pomerančového květu“, které patří k turisticky vyhledávaným lokalitám. Je známá jako město architektury, krásných pláží a centrum bujarého nočního života. V jejím okolí – oblasti La Huerta („zahrada“) se rozkládají roviny poseté pomerančovníky, citrónovníky i dalšími plodinami.

Historie Valencie sahá do 2. stol. př. n. l., kdy byla založena jako římská osada s názvem Valentia Edetanorum. V 8. stol. se jí zmocnili Maurové, kteří sem přinesli vlastní kulturu, jež je viditelná v ulicích dodnes. Najdete zde památky spojené s i národním hrdinou a válečníkem El Cidem. Do křesťanských rukou se Valencie dostala ve 13. stol., kdy město dobyl Jakub I. Aragonský. Mezi nejvýznamnější památky patří Llotja de la Seda, burza s hedvábím, která připomíná bývalou prosperitu a zlatý věk města. Za návštěvu stojí i katedrála Panny Marie, v níž je údajně ukrytý Svatý grál. Llotja de la Seda byla také jako jediná stavba zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Na elegantních širokých bulvárech najdete honosné paláce a celou řadou obchodů a kvalitních restaurací, kde můžete ochutnat tradiční španělskou paellu, která pravděpodobně vznikla právě tady. Valencie je ale i moderním centrem. Na okraji leží futuristické Město vědy a umění, komplex moderních staveb od známého architekta Santiaga Calatravy, který započal celkovou revitalizaci města. 

Valencie umí zkombinovat tradiční hodnoty s nejmodernějším designem. Ve městě se často konají nejrůznější kulturní i sportovní akce a také světoznámé festivaly jako je Las Fallas na počest svatého Josefa (Saint José) nebo Tomatina – rajčatová bitva. 

        

Místa, která stojí za to vidět:

  • Město umění a věd (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
  • Oceánografické muzeum
  • Náměstí Plaza del Ayuntamiento s fontánou a radnicí
  • Zahrady Turia (Jardi del Túria)
  • Brána Serranos (Puerta de Serranos)
  • Metropolitní katedrála Nanebevzetí Panny Marie Valencijské
  • Pláž La Marvarrosa
  • Llotja de la Seda (Hedvábná burza)
  • Kostel sv. Kateřiny
  • Centrální tržnice Mercat Central

        

Vychutnejte si místní speciality…

Valencii obklopuje pás nejúrodnější španělské půdy, navíc se nachází přímo na pobřeží Středozemního moře, proto její kuchyně díky kvalitním ingrediencím nabízí zdravé a vynikající pokrmy jako mořské plody, ovoce, zelenina apod.

  • Paella – pocházející přímo z Valencie je španělským národním jídlem s vynikající kombinací mořských plodů, kuřecího masa a zeleniny smíchané se šafránovou barevnou rýží
  • Horchata – mražený nápoj připravený z tygřích ořechů ("chufas"), skvěle osvěžující během horkých dnů, který si můžete dát dokonce ve specializovaných místech zvaných "horchaterías."
  • All i pebre – smažení úhoři s paprikou, česnekem a brambory
  • Arnadí – typický dort z dýně, sladkých brambor, mandlí, skořice a piniových oříšků
  • Tapas – různé „chuťovky“ k pivu či vínu
  • Aqua de Valencia – koktejl z šumivého vína, vodky a pomerančového džusu

        

Obecné informace:

  • Úřední jazyk: valencijština (úřední označení katalánštiny ve Valencii), španělština, ale na turistických místech se domluvíte i anglicky
  • Měna: Euro (EUR)
  • Otevírací hodiny ve Španělsku (obecně):cObchody, restaurace a turistické atrakce ve Valencii obvykle otevírají mezi 10:00 a 20:00. Některé restaurace mají během dne polední siestu, obvykle mezi 14:00 a 17:00. V neděli a o svátky bývá většina obchodů zavřená, nicméně turistické oblasti a restaurace zůstávají většinou otevřeny i o víkendech a svátcích.
  • Veřejná doprava: Ve Valencii fungují 3 druhy dopravy – autobus, metro a tramvaj; tyto služby obstarávají 3 různé společnosti – Metro Valencia, EMT a Metrobus. Jízdenky na metro lze zakoupit v automatech před turnikety. Některé přijímají bankovní kartu, některé i papírové bankovky, ale vždy je lepší mít připravené mince. Autobusy jsou po Valencii hojně rozmístěny; zastávky nejsou hlášeny a všechny jsou na znamení, takže musíte pořádně sledovat, jestli se neblížíte k té své. Jízdenky kromě jedné cesty placené u řidiče jsou předplacenými kartami, tu lze většinou koupit v trafice / kiosku.
  • Počasí: Valencie má středomořské klima s mírnými zimami (průměrně 8–12 °C) a teplými léty (25–30 °C). Hlavní turistická sezóna je od května do září.

            

Mapa přístavu


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Přístav se nachází na: Moll de Ponent, 46024 Valencia. Lodě společnosti MSC Cruises kotví u mola výletních lodí, ale odbavení probíhá na Terminal de Pasajeros Trasmed – s/n, Moll de Ponent, 46024 València. Cestující MSC Cruises by měli pokračovat na Terminal de Pasajeros Trasmed, aby dokončili proces odbavení a odevzdali svá zavazadla. Poté zajišťuje MSC Cruises kyvadlový autobus na molo, vzdálené cca 2 km. Přístup k přístavnímu molu pro nalodění je možný výhradně prostřednictvím kyvadlové dopravy z Terminal de Trasmed, protože pro vstup na molo je vyžadována výletní karta a je poskytnuta pouze po dokončení procesu odbavení.

Chci do přístavu:


Plavby z Valencie


Plavby do Valencie