Barcelona
Barcelona

Plavby v okolí

Barcelona / Španělsko

Barcelona se nachází v severovýchodní části Španělska, 90 km jižně od francouzských hranic. Tato katalánská metropole je se svými 2 mil. obyvatel druhým největším španělským městem a jedním z největších středomořských přístavů. Je to pulzující centrum vyhlášené dobrým jídlem, světoznámými architektonickými skvosty i bujarým nočním životem. Proslavila se díky Letním olympijským hrám v r. 1992 a od té doby sem míří miliony turistů z celého světa. Je městem kultury i sportu, ostatně kdo by neznal slavný fotbalový klub FC Barcelona? 

Barcelona byla založena jako římský vojenský tábor jménem Barcino přibližně ve 3. stol. př. n. l. Pozdější město ale po několik staletí zastiňovala nedaleká Tarragona. Změna nastala po rozpadu Západořímské říše. Velkou část Pyrenejského poloostrova totiž obsadili barbarští Vizigóti a vybrali si Barcelonu jako svoje dočasné hlavní město. Jejich neustálé bratrovražedné boje ale území žádnou stabilitu nepřinesly. V r. 711 překročila Gibraltar muslimská armáda a bez větších problémů získala téměř celý Pyrenejský poloostrov, zastavena byla až u francouzského Poitier. Frankové zahájili protiútok a nakonec získali v r. 801 zpět i Barcelonu. S nově dosazenou šlechtou začalo vznikat budoucí Katalánsko a Barcelona se stala jeho hlavním městem. S postupným vytlačováním muslimů získávala na důležitosti, stala se významným přístavem i obchodním centrem. Stále více prosperovala, a to i přes spojení s Aragonskem do společného Aragonského království. Zlatý věk nastal, když král Jakub. I. Dobyvatel získal od muslimů Baleárské ostrovy a Valencii. Pak už nic nestálo v cestě tomu, aby Barcelona mohla převzít velkou část námořního obchodu ve východním Středomoří a úspěšně konkurovat Janovu i Benátkám. Po objevení Ameriky se vše změnilo. Právo obchodovat s novými koloniemi získala Sevilla a Barcelona se dostala do velikého úpadku, který skončil až příchodem průmyslové revoluce. Na konci 19. stol. se stala důležitým průmyslovým centrem a radní města se pustili do ambiciózního plánu celkové přestavby. V té době zde působila celá řada významných umělců a architektů, z nichž nejznámější je bezesporu Antonio Gaudí. Jeho unikátní stavby v čele s katedrálou Sagrada Familia jsou symbolem města. Vedle secesních pokladů zde nalezneme i zachovalé Barri Gotic – gotické centrum s katedrálou sv. Eulálie nebo Královským palácem. K návštěvě lákají i zajímavá muzea s obrazy od Picassa nebo Dalího a samozřejmě bývalý olympijský areál nebo El Camp Nou – stadion klubu FC Barcelona.         

Vychutnejte si místní speciality…

  • Paella – španělské národní jídlo s vynikající kombinací mořských plodů, kuřecího masa a zeleniny smíchané se šafránovou barevnou rýží
  • Crema catalana – puding se zkaramelizovaným křupavým povrchem
  • Sangria – španělský alkoholický nápoj z červeného vína s brandy a ovocem
  • Cava – šumivá vína, např. Codorniu, Freixenet, aj.
  • Jamón – na slunci sušená vepřová šunka

Místa, která stojí za to vidět:

  • Las Ramblas
  • Gotická čtvrť
  • Sagrada Familia
  • Monjüic
  • Španělské náměstí
  • katedrála sv. Eulálie
  • Gaudího domy – Casa Mila a Casa Batlló

Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě kotví v přístavu Barcelona Cruise Terminal na adrese Moll Adossat. V Barceloně je celkem 9 terminálů pro výletní lodě. Loď bude kotvit v některém z terminálů A-D. Při příjezdu do přístavu už loď bude viditelná ale případné směrovky ke každé lodi vás nasměrují. 

Chci do přístavu:


Plavby z Barcelony


Plavby do Barcelony

Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie z Las Palmas na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie
Nalodění: Las Palmas (Gran Canaria), Španělsko
Vylodění: Savona, Itálie
Trvání: 8 nocí