Patmos

Patmos / Řecko

Ostrov Patmos je součástí Dodekanéského souostroví roztroušeného v Egejském moři nedaleko turecké pevniny. Jeho rozloha je přibližně 34 km2 a celkem zde žije asi 3000 obyvatel. Ačkoliv by se ostrov mohl zdát bezvýznamný, opak je pravdou. Patmos je důležitým poutním místem a řecká ortodoxní církev jej prohlásila svatým. Ostrov je totiž spojený s postavou evangelisty sv. Jana, který měl ve zdejší jeskyni vidění. Na jeho základě později napsal knihu Zjevení sv. Jana, jež se brzy stala součástí Nového zákona. Z tohoto důvodu je tak Patmos někdy nazýván „egejským Jeruzalémem“.

 

Přestože na ostrově existovala řecká osada už v 7. stol. př. n. l., nejdůležitější kapitola jeho dějin začala až v r. 95. V tomto roce sem byl vypovězen sv. Jan. Postupně křtil místní obyvatelstvo a podle tradice měl v jeskyni, kde přebýval, zjevení. V něm mu boží hlas či sám Ježíš Kristus nadiktoval texty pozdější Apokalypsy sv. Jana. Po jeho smrti byla nad jeskyní vybudována kaple i několik dalších kostelů v okolí. Ostrov se brzy stal významným poutním místem a ve 4. stol. zde byla postavena ohromná bazilika, která stála v místech současného kláštera. Ostrov ale mezi 7.–9. stol. trpěl častými nájezdy muslimů. Ti původní baziliku kompletně zničili. V r. 1088 byzantský císař Alexios I. Komnenos vydal povolení ke stavbě opevněného kláštera sv. Jana, který zdobí vrcholek hlavního města dodnes. Patmos se později dostal do rukou Benátek, maltézských rytířů a nakonec Otomanského impéria. Během muslimské nadvlády se ostrov těšil z řady privilegií, jež umožňovala klášteru čilý bezcelní obchod. Do řeckých rukou se Patmos dostal až v r. 1948. Od té doby se zde rozvíjí cestovní ruch, který je dnes největším zdrojem příjmů ostrova.

 

Hlavní město Patmos se dělí na dvě části – na dolní přístav Skala s malebnými uličkami a restauracemi a horní město Chóra, jemuž dominuje obrovský opevněný klášter sv. Jana. Mezi nimi leží snad nejdůležitější místo ostrova, slavná jeskyně Apokalypsy, v níž měl sv. Jan boží zjevení. Místo je dnes zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě památek Patmos proslul i svými písčitými plážemi a krásnou přírodou. Magazín Forbes dokonce v r. 2009 vyhlásil ostrov „nejidyličtějším místem pro život v Evropě“.         

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • klášter sv. Jana
  • jeskyně Apokalypsy
  • Skala – dolní přístav
  • Chóra – horní město
  • pláž Psili Amnos

 

Vychutnejte si místní speciality…

Avranies – divoký chřest na oleji s cibulkou a omáčkou z mouky a citronové šťávy

Pitaroudia – smažené placičky z cizrny, rhodské národní jídlo

Melekouni – placičky z medu, sezamu, mandlí a pomerančové nebo citrónové kůry

Gyros – rožněné jehněčí kousky s pita chlebem a tzatziki

Rizogalo – studený rýžový pudink s citrónem a skořicí

Ouzo – anýzová pálenka


Místa, která stojí za to vidět