Linec

Linec / Rakousko

V severní části Rakouska se na Dunaji rozkládá třetí největší město země, Linec. Hlavní město Horního Rakouska leží na půli cesty mezi Salzburgem a Vídní a má asi 200 tisíc obyvatel.

Město bylo založeno Římany, kteří mu dali název Lentia, a poprvé jako Linec bylo zmíněno roku 799. Díky své strategické poloze by Linec již od počátku důležitým obchodním centrem a proslul jako domov matematika a astronoma Johanna Keplera nebo hudebního skladatele Antona Brucknera. Své dětství tady strávil dokonce i nechvalně známý vůdce Adolf Hitler a za druhé světové války existoval nedaleko odtud koncentrační kemp Mauthausen-Gusen.

Linec se pyšní nádhernou architekturou, která je směsicí stylů od středověkých domů v samotném historickém centru přes stavby novo-klasicistní, novo-barokní a novo-renesanční až po díla moderní.

Hlavní ulicí Lince je Landstrasse, hlavním náměstím pak Hauptplatz, již od 13. století jedno z vůbec největších v celé Evropě. Uprostřed něj se k nebi vypíná 20metrový Svatotrojiční morový sloup z roku 1723 a v docházkové vzdálenosti se nachází celá řada architektonicky zajímavých staveb, mezi nimi například Stará radnice se zvonkohrou, jejíž melodie se mění v závislosti na ročním období.

Historie lineckého hradu sahá až do konce 8. století a v bývalé rezidenci habsburského císaře Františka III. dnes na návštěvníky čeká Hornorakouské zemské muzeum, které má ve sbírkách na 16 milionů předmětů, a je tak druhým největším muzeem přírodní historie v zemi. Nedaleko od hradu stojí kostel svatého Martina, nejstarší kostel v Rakousku. 

Pískovcová katedrála svaté Marie byla vystavěna mezi lety 1862-1924 ve stylu gotického obrození, je vysoká téměř 135 metrů a svojí kapacitou je největším kostelem v zemi.

V domě Mozarthaus bydlel po nějakou dobu známý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, který tady dokonce zkomponoval hned několik skladeb. Na vrcholku hory Pöstlingberg stojí poutní kostel z poloviny 18. století, jeden ze symbolů města. Zájemci se sem mohou nechat vyvézt jednou z nejstrmějších železnic na světě a kochat se odsud nádhernými výhledy do širokého okolí.

V Linci si na své přijdou také milovníci kultury a poznání. Umělecké muzeum Lentos na břehu Dunaje je v noci krásně osvětlené a spravuje širokou sbírku moderního umění z 20. a 21. století. Naproti přes řeku čeká výzkumné centrum Ars Electronica, zaměřené na vědu, technologii a život v budoucnosti.

Hornorakouské město je dobře známé svým lineckým dortem, jehož první recept se datuje do roku 1653, a je tak nejstarším dortem na světě. Ochutnat se vyplatí také štrúdl, knedlíky nebo erdäpfelkäs, pomazánku z brambor a sýra.

Místa, která stojí za to vidět

Hauptplatz – Projděte se po jednom z největších evropských náměstí a obdivujte architekturu, jejíž historie spadá až do středověku. 

Linz Schloss – Prohlédněte si široké sbírky Hornorakouského zemského muzea, sídlícího v bývalé rezidenci habsburského císaře Františka III.

Ars Electronica Center – Navštivte moderní a interaktivní expozice vědeckého centra a nahlédněte třeba i do budoucnosti.

Pöstlingberg-Kirche – Užijte si hezké výhledy na Linec od poutního kostela na vrcholku 539 metrů vysoké hory.

Mariendom – Obdivujte majestátní katedrálu z přelomu 19. a 20. století, druhý nejvyšší a svojí kapacitou největší kostel celého Rakouska.

Botanisher Garten – Relaxujte v nádherné botanické zahradě s tropickým skleníkem plným překrásných orchidejí.

Martinskirche – Nenechte si ujít prohlídku jednoho z nejstarších rakouských kostelů, zmiňovaného už roku 799.


Místa, která stojí za to vidět