Korčula / Chorvatsko
U jižního, Dalmatského pobřeží Chorvatska se rozkládá Korčula. Bezmála 50 kilometrů dlouhý ostrov má asi 15 tisíc obyvatel, a je tak hned po Krku druhým nejlidnatějším v Jaderském moři.
Archeologické nálezy prokázaly, že Korčula byla osídlena už v mezolitu v době před 15-5 tisíci lety. Asi 1 000 let před naším letopočtem dorazili na ostrov polokočovní Illyrové, okolo 6. století před naším letopočtem tady pak vznikla řecká kolonie Melaina Korkyra, Černé Korfu. V 6. století spadla Korčula pod Byzantskou nadvládu a poté se u vlády nad ní vystřídali Benátčané, Janované i Maďaři. V roce 1815 připadl ostrov Rakouskému císařství, od roku 1867 byl součástí Rakouska-Uherska. Po první světové válce byla Korčula územím Státu Slovinců, Chorvatů a Srbů, po druhé světové válce Chorvatské lidové republiky a po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 pak konečně nezávislého Chorvatska. Dnes je ostrov oblíbenou prázdninovou destinací i zastávkou výletních lodí na jejich plavbách po Středomoří.
Na severovýchodním pobřeží Korčuly stojí její stejnojmenné hlavní město, domov asi 3 tisíc obyvatel. Vstoupit do Starého města, obehnaného mohutnými středověkými hradbami, je možné jižní branou u věže Ravelin z 14. století, Velká a Malá guvernérská věž z 15. století pak zdobí západní část opevnění. Už na počátku 14. století se začalo s výstavbou překrásné, romaneskně-gotické katedrály svatého Marka, z 15. století pochází františkánský klášter, z 15. a 16. století pak většina paláců bývalých zámožných obchodníků.
Kdo chce do pestré minulosti ostrova nahlédnout blíže, neměl by si nechat ujít návštěvu městského muzea v paláci Gabrielis s širokou sbírkou artefaktů včetně těch z římské éry, datujících se do doby před naším letopočtem. Milovníci umění mohou nahlédnout do kostela Všech svatých z 15. století, plného cenných děl.
Roku 1254 se v Korčule údajně narodil Marco Polo (jiné zdroje pak jako jeho rodiště uvádí italské Benátky), světoznámý cestovatel a objevitel, v jehož domě s nádhernými výhledy na město je dnes muzeum se zajímavou expozicí.
Korčula, to jsou rozlehlé vinice, olivové háje a obrázkové vesničky s příjemnou atmosférou. Mezi nejkrásnější pláže Korčuly patří oblázková Pupnatska Luka ve středu jižního pobřeží, vyhledávaná je ale také dlouhá písčitá pláž Vela Przina v jeho východní části.
Od jeskyně Vela Spila (Velké jeskyně) se otevírají pěkné výhledy na nedaleké městečko Vela Luka, v jehož Kulturním centru jsou vystaveny pozůstatky dávných kultur, které tady byly objeveny. Jen 15 minut jízdy na člunu odtud pak leží Ošjak, malinký, borovicemi porostlý ostrůvek se skrytými skalnatými zátokami, a asi 40 minut trvá jízda na ostrov Proizd s překrásnými oblázkovými plážemi a tyrkysově modrou vodou.
Na Korčule si na své přijdou také milovníci vína. Jen 10 minut jízdy od hlavního města se nachází Lumbarda hned s několika skvělými vinařstvími: Agriturizam Bire jako první vyrábělo organická vína a už po generace hrozny pěstují a zpracovávají také ve vinařství Lovric, kde jsou k ochutnání jak bílé (Grk), tak červené (Plavac) odrůdy.
Místa, která stojí za to vidět
Staroh Gradskoj Korčula – Ztraťte se v úzkých dlážděných uličkách Starého města, obehnaného mohutnými hradbami a posetého řadou středověkých památek.
Gradski muzej Korčula – Nahlédněte do pestré historie ostrova prostřednictvím bohatých sbírek městského muzea.
Otočic Proizd – Vyjeďte si na člunu na ostrůvek s vysokými borovicemi, skrytými zátokami a křišťálově čistou vodou.
Muzej Marca Pola – Seznamte se se životem slavného cestovatele a objevitele Marca Pola a užijte si nádherné výhledy na Korčulu z jeho údajného rodného domu.
Pupnatska Luka – Relaxujte, opalujte se a koupejte na překrásné oblázkové pláži obklopené středomořskou vegetací.
Lovric Winery – Prohlédněte si malé rodinné vinařství a vychutnejte si výtečné produkty místních odrůd Grk (bílé) a Plavac (červené).