Bratislava
Bratislava

Plavby v okolí

Bratislava / Slovensko

Bratislava je hlavním a se svými necelými 476 tisíci obyvatel také největším městem Slovenska. Město leží v jihozápadní části země na obou březích Dunaje a levém břehu Moravy a je tak nejdůležitějším říčním přístavem Slovenska.

Oblast města byla trvale osídlena už v neolitu 5 tisíc let před naším letopočtem. Kolem roku 200 před naším letopočtem tady bylo založeno keltské oppidum, poté bylo město pod římským a nakonec velkomoravským vlivem. Po pádu Velkomoravské říše připadla oblast Maďarsku a prosperovala. V roce 1536 se Prešpurk, jak se Bratislavě v té době říkalo, stal dokonce hlavním městem země a součástí Habsburské říše. V té době byl sídlem králů, jejichž korunovace probíhaly v Katedrále svatého Martina, a za vlády Marie Terezie dál vzkvétal. Po první světové válce se Prešpurk stal součástí Československa a dostal svůj stávající název. V březnu 1939 byla Bratislava hlavním městem první nezávislé Slovenské republiky, které se však brzy chopilo nacistické Německo. V roce 1948 převzala kontrolu nad zemí Komunistická strana, která tady vládla až do roku 1989. Od rozdělení Československa v roce 1993 je Bratislava hlavním městem Slovenska a politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. V roce 2017 byla – co se týče HDP na obyvatele - dokonce třetím nejbohatším regionem Evropské Unie.

Bratislava je směsicí středověké a moderní architektury. Velká část historických staveb se nachází ve Starém městě, mezi ty nejstarší patří Michalská brána, jediný pozůstatek středověkého opevnění. Budova radnice ze 14. – 15. století dnes hostí Městské muzeum. V historickém centru stojí řada barokních paláců, v jednom z nich – Grasalkovičově -, postaveném kolem roku 1760, – má dnes rezidenci slovenský prezident.

Nejstarší náboženskou stavbou Bratislavy je Františkánský kostel ze 13. století a mezi 13. a 16. stoletím byla vystavěna gotická Katedrála svatého Martina, korunovační kostel maďarských králů.

Dominantou města je Bratislavský hrad. Již v 10. století byl na jeho místě vystavěn kamenný hrad, později přebudovaný v renesančním a barokním stylu. V roce 1811 byl hrad vážně poškozen požárem a ladem ležel až do 50. let 20. století, kdy byl kompletně zrekonstruován. Na úpatí hradní hory leží starý židovský hřbitov, jehož restaurovaná část se dnes nachází pod zemí.

Město se může pyšnit také zajímavými moderními stavbami: sídlem Slovenského rádia ve tvaru obrácené pyramidy nebo televizní věží Kamzík s vyhlídkovou plošinou a otočnou restaurací.

V prosinci se centrum města rozsvítí Vánočními trhy a ochutnat je tady možné svařené víno nebo slovenské speciality jako třeba halušky s brynzou.

Místa, která stojí za to vidět

Staré město – Projděte se nejstarší částí města s pozůstatky středověkého opevnění a nádhernými barokními paláci.

Bratislavský hrad – Navštivte dominantu města, hrad vystavěný už v 10. století, přehlížející krajinu z výšky 85 metrů nad hladinou Dunaje.

Muzeum města Bratislavy – Seznamte se s historií města od dávných dob po současnost v nejstarším muzeu Slovenska, založeném v roce 1868.

Danubiana – Obdivujte díla slovenských, evropských a světových autorů v muzeu moderního umění, založeném holandským sběratelem a patronem umění Gerardem Maulensteenem v roce 2000.

Hrad Děvín – Vyjeďte za město a tam, kde se Morava vlévá do Dunaje, objevte nedávno zrekonstruovaný hrad, zničený v roce 1809 napoleonskými vojsky. 

ZOO Bratislava – Nenechte si ujít návštěvu ZOO, která je domovem tak vzácných druhů zvířat, jako jsou bílý lev nebo tygr.

Vyhlídková plošina UFO – Kochejte se 360stupňovým výhledem z unikátní moderní rozhledny, postavené na vrcholku jediného pilíře Nového mostu nad řekou Dunaj.


Místa, která stojí za to vidět