Kona

Kona / USA

Na západním pobřeží Velkého ostrova (Big Island) Havajských ostrovů se na břehu severního Tichého oceánu rozkládá region Kona, ve stejnojmenné zátoce pak jeho centrum, Kailua-Kona. Historické pobřežní město má asi 40 tisíc obyvatel.

Západní strana ostrova byla pro své (ve srovnání s jeho částí východní) příjemnější klima preferovanou rezidencí králů a později také misionářů, kteří z původně malé rybářské vesnice postupem času udělali malý námořní přístav.

Lodě kotví přímo v centru vesnice Kailua, historickém středu města s řadou zajímavých památek. Palác Hulihee, bývalá královská letní rezidence, pochází z roku 1838, dnes je muzeem, kde si návštěvníci mohou prohlédnout viktoriánské interiéry a artefakty z doby havajských králů.

V 19. století byl vystavěn také kostel Mokuaikaua, nejstarší křesťanský kostel na Havaji. Na místě dnes zrekonstruované stavby, pokryté suchou trávou, vypínající se k nebi na skále u pobřeží, dříve stávala rezidence krále Kamehamehy, jenž v roce 1795 založil Havajské království.

U břehů pláže Kamakahonu se nachází nádherně barevné korálové útesy, které nejlépe ocení milovníci šnorchlování. Vyrazit je odsud možné také na oblíbenou vyjížďku typickou havajskou kánoí, vydlabanou ze dřeva.

Severně od města leží Národní historický park Kaloko-Honokohau, posetý historickými rybníky a starými petroglyfy, od nichž jsou nádherné výhledy na oceán. Ty je možné užít si také z celé řady pláží s černým i sněhově bílým pískem na sever i jih od Kailua-Kona. Příjemné, po většinu roku slunečné a teplé klima této části ostrova nahrává koupání, šnorchlování, surfování, ale také rybaření. Pobřeží je domovem honu - havajských zelených mořských želv, rejnoků manta, delfínů a od listopadu do května je tady možné pozorovat i majestátní keporkaky.

Milovníci historie by si neměli nechat ujít výlet do zátoky Kealakekua, kde v roce 1778 poprvé přistál kapitán James Cook, aby tady byl o rok později také napaden a zabit. Dnes tady stojí hezký památník, k němuž vede nedlouhý, ale poměrně náročný pěší trek.

Na odvážné pak čeká hodinu a půl jízdy směrem do středu ostrova sopka Mauna Kea, vypínající se 4 207 metrů nad hladinu moře. K jeho dnu klesá dalších 6 tisíc metrů, a tak je – jak jen málo kdo ví, vlastně nejvyšší horou na zemi.

Region Kailua-Kona je proslulý svojí světově ceněnou kávou, která se pěstuje na chladnějších a vlhčích svazích sopky Hualalai hned za hranicemi města. Kdo chce tento lahodný nápoj ochutnat přímo u zdroje, může navštívit plantáže třeba v Holualoa. V nabídce jsou bezplatné prohlídky plantáže, ochutnávka kávy a samozřejmě obchod, kde je kávu zakoupit.

Místa, která stojí za to vidět

Hulihee Palace – Vraťte se do doby slavné minulosti Havaje při prohlídce nádherných viktoriánských interiérů bývalé královské rezidence.

Mokuaikaua Church – Obdivujte hezký kamenný kostel z roku 1820, nejstarší křesťanský kostel na Havaji.

Kanaloa Octopus Farm – Vyrazte na obhlídku farmy chobotnic, kde se o těchto zajímavých živočiších nejen dozvíte více, ale budete je i moci nakrmit nebo si na ně sáhnout.

Kealakekua Bay – Podnikněte pěší trek k památníku připomínajícímu zavraždění kapitána Jamese Cooka v roce 1779 a užijte si šnorchlování v úchvatné zátoce.

Kaloko-Honokohau National Historical Park – Vypravte se na průzkum nádherného pobřeží s pozůstatky historických rybníků i prastarými petroglyfy.

Kamakahonu National Historic Landmark – Užijte si překrásné výhledy na oceán od hezky zrekonstruované bývalé rezidence krále Kamehamehy, zakladatele a prvního panovníka Havajského království.

Holualoa – Nasajte aroma vysoce ceněné kávy, pěstované na plantážích ve svazích sopky Hualalai.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Kony

Sleva

USA, Kanada z Honolulu na lodi Anthem of the Seas

Loď: Anthem of the Seas
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: Honolulu, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 8 nocí

USA, Kanada z Honolulu na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: Honolulu, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 9 nocí