Keelung (Taipei)
Keelung (Taipei)

Plavby v okolí

Keelung (Taipei) / Tchaj-wan

V severovýchodní části Tchaj-wanu se rozkládá 370tisícový Keelung, oficiálně nazývaný Keelung City, druhý největší přístav ostrova.  

V době, kdy do oblasti připluli na začátku 17. století Španělé, byl Keelung obydlen domorodým kmenem Ketagalan. V roce 1624 tady byla vybudována pevnost San Salvador de Quelung, která měla sloužit jako základna Španělské východní Indie. V 17. století byl Keelung po nějakou dobu také pod nizozemskou kontrolou.

Během první opiové války byl Keelung v letech 1841-2 celkem třikrát napaden Brity, ale jejich náporu odolal.  V roce 1863 čínská dynastie Qing přístav otevřela mezinárodnímu obchodu a v roce 1895 Keelung spolu s celým Tchaj-wanem připadl Japonsku, což pro něj znamenalo období velkého rozvoje. Za druhé světové války se stal Keelung obětí bombardování spojenců a byl téměř kompletně zničen. Nová výstavba začala po válce, kdy Tchaj-wan opět připadl Číně.

V Keelungu najdete několik parků a Národní muzeum námořní vědy a techniky. Noční trh Miaokou nabízí tradiční pokrmy a mořské plody a od pevností Gongzi Liao a Dawulun jsou hezké výhledy. O mnoho více toho město ale turistům nenabízí. Ti odsud proto většinou míří rovnou do 25 kilometrů vzdálené Tchaj-peje.

Hlavní město Tchaj-wanu je moderní metropolí s 2,7 milionem obyvatel a japonskými koloniálními uličkami, rušnými nákupními centry a řadou moderních staveb a mrakodrapů. Těm vévodí Taipei 101, 509 metrů a 101 pater vysoký mrakodrap, který byl v roce 2004, kdy byl otevřen, nejvyšší budovou světa. Z jeho vyhlídkové plošiny můžete město obdivovat z ptačí perspektivy.

Tchaj-pej se může pochlubit řadou chrámů, zasvěcených buddhistickým, taoistickým i čínským lidovým božstvům. Mezi ty nejstarší ve městě patří chrám Longshan, postavený v roce 1738. Město hostí také mnoho muzeí – Tchajwanské národní muzeum je nejstarší v zemi: založeno bylo už za japonské koloniální nadvlády v roce 1908 a najdete ho nedaleko Vzpomínkového parku míru (228 Peace Memorial Park), připomínajícího incident z 28. února 1947. V Národním palácovém muzeu si pak můžete prohlédnout rozsáhlou galerii umění a muzeum se stálou sbírkou starověkých čínských artefaktů, která se svými téměř 700 tisíci kusy patří mezi největší na světě.

Ve městě je celá řada parků a zelených ploch. 10 kilometrů na sever od centra najdete Národní park Yangmingshan, oblíbený pro svoje kvetoucí třešně, horké prameny a sirné usazeniny.

V Tchaj-peji se bude líbit také milovníkům nákupů. Navštívit mohou například tradiční Noční trh Shilin nebo novou čtvrť Xinyi District, známou svými obchodními a zábavními centry.

Místa, která stojí za to vidět

National Museum of Marine Science & Technology – Navštivte jedinečné muzeum a nahlédněte do budoucnosti, kde lidé mohou žít v harmonii s oceánem.

Keelung Peace Island – Projděte se na ostrov propojený s městem, užijte si čistou pláž, osvěžte se v  bazénu a obdivujte dramatické skalní formace.

Lover´s Lake Park – Odpočiňte si od ruchu města v parku s jezerem, vodopádem a nádhernými výhledy z Orlí skály (Eagle Rock).

Taipei 101 – Obdivujte hlavní město Tchaj-wanu z ptačí perspektivy z 509 metrů a 101 pater vysokého mrakodrapu.

Longshan Temple – Prohlédněte si jeden z nejstarších tchajwanských chrámů, vybudovaný už v roce 1738 a kvůli velkému množství božstev, která jsou tady uctívána, často nazývaný „shromaždiště bohů“.

National Palace Museum – Prozkoumejte obrovskou kolekci stovek tisíců starověkých čínských artefaktů a uměleckých děl.

Yangmingshan National Park – Protáhněte si nohy v národním parku nedaleko od města, obdivujte nádherné zahrady a kvetoucí třešně, horké prameny a úchvatné výhledy.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Keelungu (Taipeje)