Vladivostok / Rusko
V jihovýchodním cípu Ruska se na poloostrově Muravjova-Amurského rozprostírá Vladivostok. Město v zálivu Zlatý roh leží nedaleko hranic Ruska s Čínou a Severní Koreou, má asi 600 tisíc obyvatel a je největším přístavem země na pobřeží Tichého oceánu.
Oblast Vladivostoku byla obývána řadou kmenů a v průběhu staletí držena mnoha státy a čínskými dynastiemi. Po opiové válce s Británií Čína zeslábla a nechráněné oblasti (včetně ostrova Sachalin) se zmocnilo Rusko, které ji na základě dohody z Pekingu oficiálně nabylo v roce 1860. Od 70. do 90. let 19. století byl kolem vznikajícího města vystavěn důmyslný systém hradeb a velký impulz jeho ekonomice dalo dokončení Transsibiřské magistrály, která město spojila s Moskvou a Evropou. Následovala bouřlivá doba říjnové revoluce a okupace Vladivostoku Japonskem a coby sídlo ruské tichomořské flotily se přístav otevřel turismu až v roce 1992.
Nejdelší ulicí Vladivostoku je Svetlanskaya, pojmenovaná po slavné fregatě Svetlaně z roku 1873. Lemovaná je hezkými historickými budovami i nespočtem restaurací, kaváren a obchodů se suvenýry. Dominantou hlavního náměstí Admiralsky Skver je Triumfalnaya Arka, majestátní památník bojovníků za Sovětský svaz na Dálném východě. Zájemci o vojenskou historii tady najdou také muzeum věnované sovětské ponorce S-56.
Nad městem se k nebi vypíná pevnost, stavěná na obranu města proti útoku téměř 70 let. Svého času jedna z nejsilnějších pobřežních pevností světa dnes hostí širokou sbírku historických vojenských předmětů. Do válečné minulosti mohou návštěvníci nahlédnout také v muzeu Voroshilovskaya Batareya s expozicí vedoucí několik pater pod zem.
Vladivostok je cílovou stanicí Transsibiřské magistrály, která je se svými 9 288 kilometry nejdelší železnicí světa. Neopakovatelná jízda končí na hezkém železničním nádraží v architektonickém stylu 17. století, vystavěném po vzoru moskevského nádraží.
Už v roce 1890 otevřelo své brány muzeum Arsenyev Primorye, hlavní muzeum Primorského kraje. Široké sbírky muzea, sídlícího v historickém panském domě z roku 1906, se zaměřují na zajímavou historii regionu.
Kdo si chce odpočinout od památek a muzeí, může vyrazit do hezkého parku Minny Gorodok, který sloužil jako vojenská základna a podzemní skladiště min. Dnes tady na návštěvníky čeká hned několik jezer a rybníků, v zimě pak dokonce kluziště.
Z Orlího hnízda, nejvyšší hory centrálního Vladivostoku, jsou za příznivých podmínek nádherné výhledy na město, Zlatý roh i Ruský ostrov. Ten je s Vladivostokem spojený 1 104 metrů dlouhým mostem, nejdelším zavěšeným mostem světa. Ostrov samotný je oblíbenou víkendovou destinací s hezkou přírodou, nádhernou scenérií a pěknými plážemi.
Jednou z hlavních ekonomických aktiv Vladivostoku je rybolov, a tak není žádným překvapením, že těmi největšími pochoutkami, jež může město nabídnout, jsou čerstvé ryby a mořské plody. Vyzkoušet je možné delikátního kamčatského kraba, škeble nebo mořskou okurku.
Místa, která stojí za to vidět
Eagle´s Nest Hill – Užijte si nádherné výhledy na Vladivostok, Zlatý roh a Ruský ostrov z nejvyššího bodu centrální části města.
Svetlanskaya – Projděte se po nejdelší ulici města, lemované hezkými historickými budovami, restauracemi i obchody se suvenýry.
Arsenyev Primorye Museum – Nahlédněte do zajímavé historie regionu v muzeu sídlícím v hezkém panském domě z roku 1906.
Vladivostok Railway Station – Nenechte si ujít návštěvu konečné stanice Transsibiřské magistrály, nejdelší železnice světa.
Vladivostok Fortress – Obdivujte jednu z nejmocnějších pobřežních pevností své doby a připomeňte si časy, kdy byl Vladivostok důležitým obranným bodem Ruska.
Russkiy Ostrov – Přejeďte nejdelší zavěšený most světa a vyrazte relaxovat na jednu z pěkných pláží oblíbené víkendové destinace místních.
Místa, která stojí za to vidět
Plavby do Vladivostoku
Fidži, Rusko, Vanuatská republika, Austrálie na lodi Norwegian Sun
Loď: | Norwegian Sun |
---|---|
Trasa: | Fidži, Rusko, Vanuatská republika, Austrálie |
Nalodění: | Lautoka, Fidži |
Vylodění: | Sydney, Austrálie |
Trvání: | 14 nocí |