Nagasaki
Nagasaki

Plavby v okolí

Nagasaki / Japonsko

Na japonském ostrově Kjúšů najdete Nagasaki, hlavní a největší město stejnojmenné provincie. Nagasaki leží na pobřeží dlouhé zátoky, která je nejlepším přirozeným přístavem ostrova. Očekávejte tady vlhké subtropické klima, charakteristické mírnými zimami a dlouhými, horkými a vlhkými léty.

Až do poloviny 16. století, kdy sem připluli Portugalci, bylo Nagasaki jen malou a nedůležitou rybářskou vesnicí. Záhy poté se však obchod rozmohl natolik, že tady byl v roce 1571 vybudován přístav. Vesnice začala rychle růst a brzy se proměnila v živé přístavní město a produkty, jež přes ně Portugalci dováželi (tabák, chléb, textil nebo portugalský koláč „castellas“), se brzy staly součástí japonské lidové kultury.

V roce 1663 zachvátil Nagasaki velký požár, kterému podlehlo mnoho významných staveb. Po reformách Meidži se Japonsko znovu otevřelo světu a z města se v roce 1859 stal volný přístav.

Nagasaki vždy bývalo důležitým centrem římskokatolické církve v Japonsku, za vlády šóguna Tokugawy Ieyasu však bylo náboženství zakázáno a jeho vyznavači byli pronásledováni. Na konci 19. století, kdy bylo opět povoleno, získalo město svoji roli zpět.

Nagasaki bylo významným průmyslovým centrem, proto se taky za druhé světové války stalo cílem v pořadí druhé a prozatím poslední atomové bomby na světě. 9. května 1945 shodilo americké letectvo na město bombu s kódovým označením „Tlustý muž“ (Fat man), která okamžitě zabila na 35 tisíc lidí a se zemí srovnala celou jeho severní část.

Po válce bylo město přestavěno, jeho architektura však doznala významným změn. Vybudovány byly nové chrámy a křesťanské kostely, které byly v roce 2007 dokonce navrženy na zápis na seznam UNESCO. Některé pozůstatky ruin po jaderném útoku byly zachovány jako památka na tragickou událost („jednonohá“ brána torii svatyně Sanno nebo klenba nedaleko místa, kde atomová bomba vybuchla), jiné struktury byly naopak jako památníky nově vystavěny (například Muzeum atomové bomby).  Zajímají-li vás události druhé světové války, navštivte také Mírový park s Fontánou míru a pozůstatky téměř kompletně zničené katedrály Urakami.

Jste-li příznivci historie a chcete se podívat i na události mimo druhou světovou válku, nenechte si ujít návštěvu zahrady Glover s devíti domy postavenými v západním stylu pro zahraniční obchodníky žijící v Japonsku na konci 19. a začátku 20. století, nebo plavbu na ostrov Hashima, bývalý uhelný důl opuštěný v 70. letech minulého století.

Až budete historií unaveni, odpočiňte si od ní při procházce na horu Inasa s překrásnými výhledy, v krásné Subtropické botanické zahradě nebo v zajímavém Akváriu tučňáků.

Místa, která stojí za to vidět

Nagasaki Atomic Bomb Museum – Seznamte se v Muzeu atomové bomby s událostmi, které vedly k jejímu svržení na Nagasaki, s historií jaderných zbraní i samotným útokem.

Mírový park – Projděte se po parku založeném nedaleko hypocentra exploze atomové bomby, prohlédněte si zbytky katedrály Urakami a Fontánu míru.

Mount Inasa – Nechejte se vyvézt lanovkou na 333 metrů vysokou horu s obrovskou vyhlídkovou plošinou a kochejte se nádhernými pohledy na město nebo východem či západem slunce.

Sanno Shrine – Zastavte se na chvíli u „jednonohé“ brány torii, která spolu se dvěma kafrovníky zbyla ze svatyně, která tady stávala před bombovým útokem. 

Glover Garden – Navštivte muzeum s devíti domy v západním stylu z konce 19. a počátku 20. století a seznamte se s historií industrializace Japonska.

Hashima Island – Nenechte si ujít plavbu a exkurzi po ostrově – bývalém obrovském uhelném dole obydleném pěti tisíci lidmi -, který byl v 70. letech opuštěn a objevil se dokonce v Bondovce Skyfall. 

Nagasaki Penguin Aquarium – Pobavte se v rozlohou nevelkém, o to však zábavnějším akváriu se sedmdesáti tučňáky devíti různých druhů a dalšími vodními živočichy.  


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Nagasaki