Hirošima / Japonsko
Na jihozápadním pobřeží největšího japonského ostrova, Honšú, se ve stejnojmenné zátoce rozkládá Hirošima. Moderní velkoměsto, hlavní město stejnojmenné prefektury, má 1,2 milionu obyvatel.
Hirošima byla založena už v roce 1589, za doby císařství pak její význam rychle rostl. V 80. letech 19. století byl ve městě vybudován přístav a za první čínsko-japonské války v letech 1894-5 sem na nějakou dobu dokonce přesídlila i vláda. V první světové válce bylo na ostrově Ninoshima v Hirošimské zátoce umístěno na 500 německých válečných zločinců, světovou proslulost si pak město získalo na konci druhé světové války. 5. srpna 1945 na něj byla americkým letectvem shozena atomová bomba a Hirošima byla téměř kompletně srovnána se zemí.
Události druhé světové války dnes připomíná Mírový park, ve kterém stojí ruiny dómu Genbaku (nebo také Atomového dómu), jedné z mála staveb, které útok atomovou bombou „přežily“. Původně výstavní síň byla postavena v roce 1915 českým architektem Janem Letzelem, dnes je vzpomínkou na desetitisíce zabitých a zraněných lidí. Už v roce 1955 bylo otevřeno Mírové muzeum, kde se zájemci dozví více o tom, co se v srpnu 1945 stalo, co tomu předcházelo a co následovalo.
Shukkei-en je historická japonská zahrada, s jejíž konstrukcí se začalo už v roce 1620, chrám Mitaki-dera se třemi vodopády pak pochází už z počátku 9. století. Oblíbená je procházka na vrchol k jedné z jeho pagod, odkud jsou překrásné výhledy do širokého okolí.
Jednou z dominant města je Hirošimský hrad, obklopený vodním příkopem a nádherným parkem. Původní hrad byl vystavěn v roce 1590, byl však zničen atomovou bombou a dnešní stavba je tak jeho přesnou kopií. Na návštěvníky tady čeká muzeum, ve kterém se mohou seznámit s historií města před druhou světovou válkou.
Asi 30 kilometrů jihozápadně od Hirošimy se nachází ostrov Itsukušima, známý také jako Miyadžima, posvátný ostrov s řadou chrámů a svatyň s proslulou bránou stojící ve vodě.
Hirošima nezklame ani milovníky nákupů: ti si přijdou na své ve známých nákupních oblastech Kamiyacho a Hatchobori. Město je známé svojí speciální verzí omelety „okonomiyaki“ s tenkou vrstvičkou těsta a štědrým přídělem zelí na vrstvě nudlí yakisoba. Oblíbené je pak především ta s ústřicemi, olihněmi a sýrem.
Místa, která stojí za to vidět
Hiroshima Peace Memorial Park – Zavzpomínejte na události druhé světové války v Mírovém parku s věčným ohněm a řadou památníků včetně Dětského s tisícovkami papírových origami jeřábů.
Genbaku Dome – Obdivujte pozůstatky bývalé výstavní síně, postavené v roce 1915 českým architektem Janem Letzelem, která jako jedna z mála zůstala po atomovém útoku stát.
Mitaki-dera – Navštivte chrám z počátku 9. století se třemi vodopády a pagodou, od které jsou překrásné výhledy do okolí.
Hiroshima Castle – Seznamte se s historií Hirošimy před druhou světovou válkou v replice hradu z konce 16. století.
Kamiyacho, Hatchobori – Propadněte nákupní horečce ve čtvrtích s desítkami obchodů a nákupních center.
Itsukušima – Vyrazte na zalesněný ostrov asi hodinu jízdy z Hirošimy, známý svojí obrovskou oranžovou bránou „torii“ stojící za přílivu ve vodě.
Místa, která stojí za to vidět
Plavby do Hirošimi
Jižní Korea, Japonsko ze Soulu na lodi Norwegian Spirit
Loď: | Norwegian Spirit |
---|---|
Trasa: | Jižní Korea, Japonsko |
Nalodění: | Soul , Jižní Korea |
Vylodění: | Tokio, Japonsko |
Trvání: | 11 nocí |