Tianjin (Peking)
Tianjin (Peking)

Plavby v okolí

Tianjin (Peking) / Čína

Patnáctimilionová metropole a jedno z největších měst světa na severu východního pobřeží Číny je často srovnáváno se 120 kilometrů vzdáleným Pekingem, se kterým sousedí, a to přesto, že dle mnohých spíše připomíná Šanghaj.

Opevněné staré město Tianjin bylo postaveno už v roce 1404 a v 19. století se stalo jedním z nejdůležitějších čínských námořních přístavů a branou do Pekingu. V době jeho největšího rozkvětu tady byla v evropském stylu vystavěna spousta honosných budov a nákladných panství, z nichž mnohé se dochovaly dodnes. Po převzetí moci komunistickým režimem se Čína uzavřela a město tím hodně utrpělo, aby se po reformách v 90. letech začalo znovu rychle rozvíjet.

Při návštěvě Tianjinu se připravte na monzunem ovlivňované podnebí, kde se střídají čtyři roční období s chladnými, suchými a větrnými zimami a horkými a vlhkými léty.

Základem prosperity města je finančnictví, obchod, výzkum a vývoj. Jeho přístav je největším umělým přístavem Číny a také vyhledávaným kotvištěm vyhlídkových lodí, jejichž klienti odsud míří většinou právě do Pekingu. Co se týče turismu, má toho však i Taijin hodně co nabídnout. Stejně jako v případě jiných čínských měst tady očekávejte zajímavou směsici historické evropské architektury z 19. a začátku 20. století a moderních výškových budov ze skla a betonu. Většina koloniální – francouzské, britské a německé - architektury je dnes již chráněná, proto se dalšího očekávaného rozvoje města bát nemusí.

Bude-li vaším hlavním cílem přeci jen Peking, zklamáni nebudete, ať už jste příznivci historie nebo moderny. Hlavní a se svými 22 miliony obyvateli druhé největší město Číny a jeho politické a kulturní centrum má od každého kousek. Obklopen ze tří stran horami a navíc vnitřní a vnější hradbou byl Peking přirozeným hlavním městem impéria – a tuto roli zodpovědně plnil po více než 800 let.

Peking je známý svými opulentními paláci, chrámy, parky, zahradami, hrobkami, hradbami a branami. Na jeho území najdete hned sedm míst zapsaných na seznam UNESCO, části Velké čínské zdi a také Velký čínský kanál – památky, které lákají statisíce turistů ročně.

Navštivte Zakázané město, obrovský palác bývalých vládců čínských dynastií, a nenechte si ujít ani zahrady v jeho okolí, považované za vrcholná díla čínského zahradnického umění. Kochejte se majestátními kamennými pagodami a získejte řadu nových vědomostí v některém z více než 140 muzeí, které město hostí. A v neposlední řadě obdivujte futuristickou architekturu pekingského centra s výškovými budovami, které se řadí mezi nejvyšší na světě.

Místa, která stojí zato vidět

Tianjinské oko - nechte se zlákat k jízdě ruským kolem a Pokochejte se výhledem na Tianjin - ve dne či v noci.

Huangyaguan Changcheng - asi 2 hodiny jízdy od Tchien-ťinu navštivte Huangyau Pass a projděte se po velké zdi, považované za zmenšeninu Velké čínské zdi.

Haihe Cultural Square - udělejte si procházku podél řeky Haihe, odpočinete si od davů a obdivujte překrásnou starou architekturu Tianjinu.

Zakázané město - v Pekingu navštivte grandiózní palác a bývalé sídlo vládců čínských dynastií, zapsané na seznamu UNESCO.

Chrám nebes - nenechte si ujít komplex taoistických chrámů, jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů Pekingu.

BEIHAI Park - obdivujte mistrovství starých čínských zahradníků v Pekingském parku s půvabným jezerem a pagodou, ze které budete mít pěkný výhled na město.

798 Art Zone - ztraťte se ve staré továrně proměněné v umělecké centrum plné zajímavých venkovních i vnitřních expozic a galerií.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Tianjina (Peking)


Plavby do Tianjina (Peking)