Harwich / Velká Británie
Harwich ležící v hrabství Essex je jedním z důležitých anglických severomořských přístavů. Město vzniklo v přírodní zátoce na řekách Stour a Orwell a díky své ideální poloze i bezpečnosti se v r. 1657 stalo jednou z hlavních základen britského námořnictva. Funkci důležitého přístavu plní i
v současnosti a zároveň je pro mnoho turistů z výletních lodí také vstupní branou do Londýna.
Londýn, hlavní město Velké Británie, je se svými přibližně 9 miliony obyvatel největší metropolí západní Evropy. Energické město na řece Temži nabízí nesčetné množství památek, muzeí, divadel i restaurací. Zároveň je důležitým světovým finančním i kulturním centrem, k čemuž přispívá pestrá směsice národů ze všech koutů země. Londýn nabízí tolik atrakcí, že potřebujete k jejich prohlídce minimálně několik dní. Tower Bridge, Buckinghamský palác, Westminsterské opatství, Big Ben, Britské muzeum a mnoha dalšího jsou pojmy světového turizmu, díky nimž je Londýn městem, které by každý měl rozhodně aspoň jednou navštívit.
Pravděpodobně první stálou osadu v ohybu řeky Temže založili Římané v r. 43 n. l. Dostala jméno Londinium, jehož zkrácením vznikl současný název. Po několika keltských útocích byla osada obestavěna mohutnými hradbami a stala hlavním městem římské Británie. Dala také základ současné čtvrti City, která se brzy stala významným obchodním centrem. Čilý obchodní ruch se nezastavil ani po rozpadu Západořímské říše v 5. stol. Někdy v 7. stol. pak Anglosasové založili novou osadu Lundenwic vzdálenou asi 1 km proti proudu řeky – tam, kde dnes najdeme čtvrť Westminster. Po staletích bojů mezi Anglosasy a Vikingy se v r. 1066 Londýna a celé Anglie zmocnil normanský vládce Vilém Dobyvatel. Vilém udělal z Westminsteru sídlo královské a státní moci, čtvrť City ponechal obchodníkům. Přestože se obě původní města pomalu spojovala v jedno, toto tradiční rozdělení přetrvalo dodnes. Londýn díky mezinárodnímu obchodu neustále rostl. Za vlády Tudorovců se stal jedním z největších a nejdůležitějších měst Evropy, čemuž výrazně pomohly i nové obchodní trasy do Ameriky, Asie i Afriky. Díky nástupu průmyslové revoluce a nahromaděnému bohatství z kolonií, Velká Británie a Londýn převzaly v 19. stol. pozici světového lídra. Odpovídala tomu i honosná městská výstavba i obrovský nárůst obyvatelstva. Po rozpadu britské koloniální říše po 2. sv. válce sice Anglie ztratila své impérium a důležité zdroje příjmů, Londýn ovšem zůstal ve všech ohledech jedním z nejdůležitějších měst světa.
Místa, která stojí za to vidět:
- Tower of London
- Westminsterský palác
- Buckinghamský palác
- Tower Bridge
- Piccadilly Circus
Vychutnejte si místní speciality…
Fish and chips – smažená treska a hranolky
Pie and mash – masový koláč s bramborovou kaší a omáčkou
Jacket potato – brambora ve slupce pečená do křupava s různou náplní
Carrot pie – mrkvový dort
Full english breakfast – anglická snídaně – vejce, slanina, žampiony, fazole, klobásky, rajče, brambory a toast
Sýry – čedar, Red Leicester, Cornish Yarg, …