Narvik / Norsko
V severní části Norska na pobřeží fjordu Ofot najdete Narvik. Přesto, že město leží daleko za polárním kruhem, klima je tady díky vlivu Golfského proudu a stínu vysokých hor překvapivě mírné.
Historie osídlení oblasti se datuje až do doby kamenné, kdy ji obývali Vikingové. Moderní dějiny začínají v 70. letech 19. století: tehdy se ve švédské Kiruně začala rozmáchat těžba železné rudy, která vyústila až ve vybudování železnice do narvického přístavu, který nikdy nezamrzá. Železnice byla dokončena v roce 1902, kdy také oficiálně vzniklo město Narvik, které se až do roku 1898 na počest anglické královny Viktorie nazývalo Viktoriahavn.
V prvních letech druhé světové války se Narvik ukázal jako strategicky významný přístav a v roce 1940 tady proběhlo několik bitev, ve kterých Velká Británie porazila Německo a ve kterých bylo město téměř zničeno. Později Německo nad přístavem znovu získalo kontrolu a využívalo ho jako kotviště svých ponorek a bitevních lodí.
Narvik je obklopený horami, které se tady strmě zvedají už téměř od hladiny fjordu, a to až do výšky 1 700 metrů nad mořem, kde se nachází ledovec Frostisen. Také směrem k hranicím se Švédskem leží rozsáhlé pohoří s nejvyšší horou Storsteinfjellet, dosahující výšky 1 894 metrů. Najdete tady údolí, jezera a v nižších partiích také lesy. Na vrcholcích hor sníh neroztává ani v létě a jsou tady výborné podmínky pro alpské lyžování, stejně jako pro další outdoorové sporty. Těšit se tady můžete na značené cyklistické trasy a oblíbené jsou horská turistika a také potápění k vrakům lodí, kterých je v blízkosti přístavu hned několik. Na své si přijdou i milovníci sportovního rybolovu, kteří si nejen v moři, ale také v řekách a jezerech mohou ulovit třeba pořádného lososa. Plavba člunem po fjordech je skvělým zážitkem, na který se jen tak nezapomíná.
Město bylo po válce kompletně přestavěno a kromě kamenného kostela z roku 1925 tady mnoho zajímavé architektury nenajdete. Na zájemce o historii tady však čeká Válečné muzeum, otevřené v nové budově v roce 2016. Muzeum se věnuje událostem z let 1940-45 a najdete tady rozsáhlou sbírku předmětů z druhé světové války. Muzeum Nord-Narvik zase vypráví příběh slavné Ofotské železniční trati, jejíž 42kilometrový úsek ke švédským hranicím se klikatí strmým horským terénem a kdysi byl popisován jako osmý div světa. Nejseverněji položený, nejchladnější a nejtěžší železniční projekt na světě je dnes jednou z hlavních turistických atrakcí v oblasti.
Místa, která stojí za to vidět
Narvik Krigsmuseum – Seznamte se s událostmi let 1940-45 v nově otevřeném muzeu s rozsáhlou sbírkou artefaktů z druhé světové války.
Narvikfjellet – Nechte se vyvézt lanovkou na 656 metrů vysokou horu a za „půlnočního slunce“ se kochejte překrásnými výhledy na město na břehu nádherného fjordu.
Water Spout – Obdivujte zajímavou fontánu s křišťálově čistou vodou a 75 metrů vysokým proudem vody tryskajícím odtud od května do září vždy v 1 a 9 hodin odpoledne
Ofotbanen – Zažijte dobrodružnou jízdu po 42kilometrovém úseku železnice klikatící se strmým horským terénem na sever od polárního kruhu.
Gratangen – Zažijte atmosféru malebné rybářské vesnice na břehu stejnojmenného fjordu a nenechte si ujít muzeum s největší evropskou sbírkou tradičních člunů.
Polar Park – Navštivte nejseverněji položený park a poznejte divoké obyvatele severního Norska: vlka, medvěda hnědého, rysa, soba nebo losa.