Haugesund
Haugesund

Plavby v okolí

Haugesund / Norsko

Haugesund, kdysi domovina vikingských králů, dnes pulzující moderní město, vyhlášené dějiště festivalů i malebný přístav. Se svými přibližně 36 tisíci obyvateli je centrem regionu Haugaland. Navíc je to důležitý rybářský přístav, který dlouhá staletí těžil z výhodné polohy a přístupu k Severnímu moři i Atlantiku. V blízkosti města leží několik ostrovů, např. Karmøy a Risøy, které jsou od pevniny odděleny velice úzkým a bezpečným průplavem. I díky tomu byla tato vodní cesta v minulosti jednou z nejvytíženějších vodních tras v Norsku a důležitou spojnicí mezi Oslem a Bergenem.

Už od starověku bylo pobřeží Haugesundu i nedalekých ostrovů velmi bohaté na ryby, především sledě. To byl možná také jeden z důvodů, proč si Harald I. Krásnovlasý vybral nedaleký ostrov Karmøy za své sídlo. Tento téměř mýtický sjednotitel a první norský král si nechal na místě dnešního kostela sv. Olafa ve vesnici Avaldsnes vystavět královské sídlo, ze kterého se bohužel nedochovalo vůbec nic. Velice poutavě je toto období ovšem popsáno v norském historickém centru v těsné blízkosti kostela, ke kterému patří i nedaleká vikingská vesnice, jež má být přesnou replikou středověké osady, včetně domů, nástrojů i oděvů. Místo hrobu slavného krále dnes připomíná památník Haraldshaugen. Ten byl postavený na okraji města Haugesund v r. 1872 při příležitosti 1000. výročí bitvy u Hafrsfjordu, po které se Haraldovi podařilo prvně v historii sjednotit západní Norsko. 

I přes všechny výhody vycházející z lokace města se samotný Haugesund začal rozvíjet až o mnoho století později. Ještě v 19. stol. měl pouze 1000 obyvatel, poté se ale nebývale rozrostl díky rozvoji rybářského průmyslu a lovu sleďů. Po jeho útlumu se ekonomika města začala orientovat na těžbu ropy. Dnešní Haugesund je ale i významným kulturním centrem, kde se během letní sezóny koná několik významných festivalů, včetně norského filmového festivalu či jazzového festivalu Sildajazz. Turisté mohou obdivovat hezky zachovalé centrum podél pobřežní promenády s vyhlášenou nákupní třídou Haraldsgata či se vydat na nedaleký ostrov Karmøy, který vedle raně vikingských památek nabízí i krásnou severskou přírodu a bělostné pláže, které patří mezi nejkrásnější v celém Norsku.      

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Haugesund – přístav

- Haugesund – monument Haraldshaugen

- kostel sv. Olafa v Avaldsnes

- vikingské centrum a vesnice v Avaldsnes

- pláž Akrasanden

 

Vychutnejte si místní speciality…

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin

Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka

Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem

Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou

Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku


Místa, která stojí za to vidět