Wismar / Německo
Na severním pobřeží Německa leží na břehu Baltského moře Wismar (česky známý také jako Vismař). Město ve stejnojmenném zálivu má asi 40 tisíc obyvatel.
Již ve 12. století existovalo v oblasti dnešního Wismaru slovanské sídlo a v následujících obdobích bylo město součástí Maklenburska či Švédska. Během 13. a 14. století v období Hanseatické ligy Wismar vzkvétal. Roku 1871 se stal součástí Německa, v roce 1903 si jej ale opět nárokovalo Švédsko. Za druhé světové války bylo město bombardováno spojenci a silně poničeno, v době Německé demokratické republiky se rozvinulo v druhý největší přístav země hned po Rostocku. Po sjednocení Německa v roce 1990 byly zrekonstruovány historické stavby a kostely ve Starém městě, Wismar byl zapsán na seznam UNESCO a roku 2011 se stal hlavním městem Severozápadního Maklenburska. Dnes je Wismar oblíbenou turistickou destinací, lákající především na svoji historickou architekturu.
Wismar je jedinečným příkladem města Hanseatické ligy s dobře dochovanou středovkou architekturou cihlové gotiky a štítovými domy a spolu s historickým jádrem Stralsundu, vzdáleného asi 1,5 hodiny východně odsud, je zapsáno na seznam UNESCO. Centrem starého města je rozlehlé Tržní náměstí, se svými 10 tisíci metry čtverečními jedno z největších v celém severním Německu. Je lemované elegantními budovami v celé řadě stylů od severoněmecké gotiky 14. století až po Art Nouveau.
Z roku 1602 pochází kašna Wasserkunst, která byla dovezena z Holandska a zásobovala město vodou, z let 1817-19 potom hezká novoklasicistní radnice, jež dnes hostí zajímavou sbírku maleb. Už okolo roku 1380 byl postaven Alter Schwede (Starý Švéd), aristokratický dům ve stylu cihlové gotiky, kde dnes návštěvníci najdou restauraci. Z původních městských bran do dnešních dnů zůstala stát bohužel už jen jedna, cihlová Wassertor z roku 1450.
Teprve před několika lety byl nákladně zrekonstruován kostel svatého Jiří z roku 1404, silně poničený bombardováním za druhé světové války. Jedinou připomínkou původní stavby cihlové gotiky kostela svaté Marie z první poloviny 13. století, je pak jeho 80metrová věž. Za prohlídku ale určitě stojí také mohutná stavba kostela svatého Mikuláše z červených cihel, řadící se mezi jedny z největších kostelů v celé Evropě. Italskou ranou renesanci pak zastupuje Fürtstenhof, bohatě zdobená bývalá rezidence vévodů z poloviny 16. století.
Zájemci o historii by si neměli nechat ujít návštěvu Domu světového dědictví, jehož interaktivní výstava se věnuje zajímavé minulosti města a regionu. Ti, kteří dávají přednost technologii, mohou zavítat do interaktivní expozice muzea phanTECHNIKUM. V oblasti starého wismarského přístavu s celou řadou historických staveb pak sídlí také Městská galerie Baumhaus.
Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v nevelké, ale hezké ZOO, milovníci rostlin pak zase ocení přilehlou botanickou zahradu v parku Bürger.
Místa, která stojí za to vidět
Marktplatz – Projděte se po největším náměstí severního Německa, lemovaném stavbami od cihlové gotiky po Art Nouveau, s historickou kašnou z počátku 17. století.
Nikolaikirche – Nechte se okouzlit jedním z největších evropských kostelů Evropy, nádhernou stavbou z červených cihel z let 1381 až 1487.
Baumhaus – Navštivte pěknou uměleckou galerii v nádherné přístavní budově z 18. století.
Alter Schwede – Ochutnejte čerstvé ryby Baltského moře a další speciality v restauraci v panském domě z konce 14. století, považovaném za nejstarší ve Wismaru.
Alt-Erbe-Haus – Nahlédněte do zajímavé historie Wismaru (nejen) v souvislostí s jeho zápisem na seznam UNESCO.
phanTECHNIKUM – Nenechte si ujít interaktivní expozici muzea na téma technologie a vynálezů.
Stralsund – Prohlédněte si nádherné historické centrum města Hanseatické ligy na pobřeží Baltského moře.