Le Havre
Le Havre

Plavby v okolí

Le Havre / Francie

     Le Havre ležící při ústí řeky Seiny do Atlantiku je po Marseille druhým nejvýznamnějším francouzským přístavem. Se svými přibližně 190 tisíci obyvateli je hlavním městem departementu Seine-Maritime. Dnes přístav slouží převážně pro přepravu ropy a průmyslových výrobků, přesto je i důležitou zastávkou výletních lodí, pro které představuje „bránu do Normandie“.

     Přístav začal vznikat v r. 1516, kdy měl nahradit sousední Harfleur. Ten totiž svou kapacitou přestal dostačovat královským požadavkům. Místo, kam Shakespeare umístil část děje své hry Jindřich V., se tak dnes utápí uprostřed průmyslových předměstí důležitějšího Le Havru. Přes zřejmou industriální tvář má však centrum Le Havru své kouzlo, které oslní nejednoho návštěvníka. Ze starého města se bohužel nedochovalo vůbec nic. Bombardování během 2. sv. války zde nenechalo kámen na kameni, ovšem následná přestavba pod vedením architekta A. Perreta udělala z Le Havru jedinečný příklad poválečné moderní architektury a územního plánování. Unikátní podoba pak městu vynesla v r. 2005 zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Návštěvníci tak zde mohou obdivovat kostel sv. Josefa, monumentální radnici či náměstí generála de Gaulla.    

     Mnozí z návštěvníků míří také do sousedního Rouenu spojeného s postavou Johanky z Arku, která zde byla v r. 1431 upálena. Město se může pochlubit několika nádhernými kostely. Patří mezi ně např. raně gotická katedrála Panny Marie či kostel St. Ouen. Nedaleko se nachází další významná turistická atrakce – městečko Giverny, ve kterém strávil část svého života slavný impresionistický malíř Claude Monet. Prohlídka domu a hlavně krásné zahrady, které mu sloužily jako inspirace pro jeho známé obrazy s lekníny, jsou skutečně velkým zážitkem.

     Milovníci válečné historie se zase mohou vydat po stopách spojenecké operace Den D – vylodění v Normandii. Válečná muzea v Arromanches či Bayeux obsahují zajímavé expozice hovořící o jedné z nejdůležitějších operací 2. sv. války. Lákavé jsou i pláže Omaha nebo Juno, kde došlo k samotnému vylodění. Za návštěvu stojí také válečné hřbitovy připomínající oběti mnoha národů, které se operace zúčastnily. Velmi působivý je např. slavný americký hřbitov u Colleville-sur-Mer se stovkami bílých křížů (známý z filmu Zachraňte vojína Ryana).  

 

Místa, která stojí za to vidět:

Le Havre – současné centrum Le Havru je unikátním souborem modernistických staveb vybudovaných po 2. sv. válce pod taktovkou architekta A. Perreta, jež městu vysloužil dokonce zápis na seznam UNESCO. 

Rouenská katedrála - katedrála Notre Dame v Rouenu je nejdůležitější sakrální stavbou Normandie. Tato gotická katedrála a sídlo rouenského arcibiskupa začala vznikat ve 12. století na místě původního raně křesťanského kostela. Katedrála byla od svého počátku důležitým pohřebištěm normandských vévodů. Dnes patří mezi nejvýznamnější a největší gotické stavby Francie.

Giverny – malebné městečko Giverny ležící nedaleko břehů řeky Seiny, se stalo cílem turistů z celého světa díky Claudu Monetovi. Slavný impresionista zde strávil velkou část svého života a rozlehlá zahrada v okolí jeho domu se stala inspirací pro jeho slavnou obrazovou kolekci leknínů.    

Omaha Beach - Operace Overlord (vylodění v Normandii) byla jednou z klíčových operací 2. světové války. Během Dne D 6. června 1944 se na normanských plážích vylodila spojenecká vojska a zahájila osvobození západní Evropy. Největší boje probíhaly na pláži Omaha, kde padlo skoro 5000 amerických vojáků. Pláž je dnes památečním místem a v jejím sousedství se nachází americký válečný hřbitov posetý stovkami bílých křížů.

Americký hřbitov Colleville-sur-Mer - jedním z nejpůsobivějších památníků na pobřeží Francie, který připomíná důležitou operaci Overlord – Vylodění v Normandii, je americký hřbitov u vesnice Colleville-sur-Mer. Rozsáhlý hřbitov posetý tisíci býlími kříži leží přímo nad slavnou pláží Omaha, kde se během Dne D 6.6.1944 vylodili američtí spojenci a kde přišlo o život až 5000 vojáků.

Tapisérie z Bayeux - významným mezníkem v dějinách Francie i Anglie byla bitva u Hastingsu v r. 1066, kde normanský vévoda Vilém Dobyvatel porazil posledního anglosaského krále a získal anglickou korunu. Veškeré detaily, které bitvě předcházely i samotnou invazi Normanů do Anglie zobrazuje slavná více jak 68 m dlouhá tapisérie z Bayeux. Tato unikátní památka navíc pravděpodobně vznikla těsně po bitvě a údajně ji vyšila Vilémova manželka Matylda.

 

Vychutnejte si místní speciality:

Calvados – jablečný destilát

Ústřice - hlavně z městečka Cancale

Produkty z jablek – cider, omáčky, marmelády, atd.

Sýry – camembert, Livarot, Pont-L´Evéque

Omelette de la mére Poulard – omeleta s mořskými plody, rybou a jehněčím – jen na Mont-Saint-Michel

                                            


Místa, která stojí za to vidět