Bordeaux
Bordeaux

Plavby v okolí

Bordeaux / Francie

V jihozápadní části Francie leží na řece Garonne přístavní město a symbol prvotřídního vína, Bordeaux. Jedno z nejkrásnějších francouzských měst má asi čtvrt milionu obyvatel.

V 6. století před naším letopočtem obývaly oblast Bordeaux keltské kmeny, kolem roku 60 před naším letopočtem pak město spadlo pod římskou nadvládu. V následujících staletích se u vlády nad regionem střídaly nejrůznější národy, ve 12. až 15. století však získal zpět na významu a vzkvétal, primárně díky vínu, později také zásluhou trhu s cukrem a otroky. 18. století bylo zlatou érou v historii Bordeaux: v této době vznikla velká část z jeho nejkrásnějších budov. V roce 1870, na počátku prusko-francouzských válek (a pak znovu krátce za 1. i 2. světové války) do Bordeaux dokonce dočasně přesídlila vláda z Paříže.

Dnes je město významným turistickým centrem, které za svoji proslulost vděčí krásné architektuře i vínu. To do oblasti přinesli Římané pravděpodobně už v 1. století našeho letopočtu a od té doby se tady už pěstovat nikdy nepřestalo. Region produkuje na miliardu lahví ročně, mezi nimi i ta nejdražší – červená i bílá - vína světa. Kdo se chce o tomto nápoji dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu muzea Cité du Vin.

Bordeaux je městem umění a historie, domovem největší městské zástavby z 18. století a hned po Paříži také místem s největším počtem dochovaných historických staveb v celé Francii, zapsaným na seznam UNESCO. Některé z nich – jako třeba Palais Gallien, pozůstatky amfiteátru z konce 2. století - se datují dokonce do časů starého Říma. Z poloviny 18. století pochází náměstí Place de la Bourse s jezdeckou sochou Ludvíka XV., náměstí Place des Quinconces je pak největším v celé Francii. Nejdelší pěší ulice v zemi, 1 200 metrů dlouhá Rue Sainte-Catherine, je lemována nespočtem ochodů, restaurací a kaváren.

Bazilika svatého Severína, vybudovaná na počátku 6. století na místě starokřesťanské nekropole, je nejstarším kostelem v Bordeaux, historie kostela svatého Kříže s překrásnou fasádou v romaneskním stylu pak sahá do doby 7. století. Památkou na středověké opevnění Bordeaux je brána Porte Cailhau, pozůstatek staré radnice z 15. století se dvěma 40 metrů vysokými kruhovými věžemi a zvonicí s bezmála 8tunovým zvonem.

Bordeaux se může pochlubit celou řadu zajímavých muzeí. Muzeum výtvarného umění je jedním z nejlepších v zemi a k vidění jsou tady díla mistrů jako například Rubens, Van Dyck, Renoir nebo Picasso. Kdo dává přednost modernímu umění, měl by navštívit Muzeum současného umění CAPC, povinností pro všechny jak pak vinařské muzeum Musée du Vin et du Négoce.

Technickou zajímavostí je most Jacques Chaban-Delmas přes řeku Garonne, nejdelší zdvižný most v Evropě. Jeho středová část se dá vertikálně zvednout, což umožňuje proplout pod ním i velkým lodím.

Plody moře (ústřice, krabi, mušle), entrecote bordelaise (steak připravený ve výtečné omáčce z šalotky, bylin a – jak jinak – vína), salmi de palombe (dušený holub), canneles (puding z rumu a vanilky) zapité sklenkou nebo dvěma... to je Bordeuax.

 

Místa, která stojí za to vidět

La Miroir d´Eau – Obdivujte překrásnou fasádu majestátního paláce de la Bourse zrcadlící se v největším odrazovém rybníce na světě.

Riverfront – Projděte se po nábřeží lemovaném krásnými parky a hezky zrekonstruovanými historickými sklady, hostícími kavárny, bary i trendy obchody.

Rue Sainte-Catherine – Nenechte si ujít nejdelší pěší ulici v Evropě a nádherné domy z 18. století, zapsané na seznam UNESCO.

Musee d´Aquitaine – Nahlédněte do pestré historie Bordeaux od starověkého Říma přes trh s otroky až po zlatou éru 18. století.

Porte Cailhau – Kochejte se nádhernými výhledy z 35 metrové brány z konce 15. století, pozůstatku středověkých hradeb, které kdysi obklopovaly celé město.

Musée du Vin et du Négoce – Seznamte se s historií a současností moku, který Bordeaux proslavil po celém světě.

Dune du Pyla – Navštivte obří, 5 kilometrů dlouhou a 111 metrů vysokou písečnou dunu stojící mezi hezkým borovým lesem a oceánem.


Místa, která stojí za to vidět