Ponta Delgada (Azorské ostrovy) / Portugalsko
Na jižním pobřeží portugalského ostrova Sao Miguel, největšího ze souostroví, se rozkládá hlavní město Azorských ostrovů. Ponta Delgada, administrativní centrum devíti autonomních ostrovů v severním Atlantském oceánu, ležící necelých 1 500 kilometrů západně od Lisabonu, má necelých 50 tisíc obyvatel.
Ostrov byl Portugalci osídlen od 40. let 15. století, jeho centrem však byla od počátku Villa Franca do Campo ve středu jižního pobřeží. Poté, co bylo město v roce 1522 srovnáno se zemí zemětřesením, převzala jeho roli Ponta Delgada. Velkého ekonomického rozkvětu se město dočkalo v průběhu 19. století, a to díky exportu citrusů a aktivitě židovských obchodníků, díky kterým se stala dokonce třetím největším portugalským městem. V polovině 70. let proběhla na ostrově revoluce, politické nepokoje byly ukončeny ustanovením dočasné vlády a vznikem autonomní oblasti v roce 1976. Dnes Sao Miguel láká především na nádhernou přírodu, ale nabízí také čerstvé ovoce a dobrá vína.
Ponta Delgada se může pochlubit historickým centrem s hezkými náměstími, vykládanými bílými a černými dlaždicemi, úzkými uličkami, lemovanými starými domy se zajímavými fasádami, ale také pěknými kostely. Nedaleko od přístavu se k nebi vypínají impozantní městské brány se třemi oblouky, kterými se kdysi vstupovalo do vesnice. Kostel svatého Sebastiana z roku 1547 je se svými bílými zdmi s černými detaily z čediče jedním z nejlepších příkladů portugalské kostelní architektury: dominantou jeho interiéru je nádherný, ze dřeva vyřezaný a pozlacený oltář.
Zájemci o kulturu Azorských ostrovů by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea Carlose Machada, založeného už v roce 1876. Muzeum v bývalém konventu nabízí řadu expozic maleb, soch, ale i historických hraček. Kdo se chce dozvědět, jak se pěstují ananasy, měl by zavítat na plantáž Arruda, jen co by kamenem dohodil od centra města. V nabídce jsou bezplatné prohlídky i možnost zakoupit netradiční suvenýry včetně ananasového likéru. Adrenalinově založení si pak mohou projít nejdelší lávový tunel na ostrově, Gruta do Carvao.
Ponta Delgada je výborným výchozím místem pro průzkum ostrova a jeho překrásné vulkanické scenérie. Jen 30 kilometrů severozápadně odtud leží oblíbená kráterová jezera Sete Cidades. Za výstup na okraj kráteru budou návštěvníci odměněni překrásnými výhledy na zvlněnou krajinu a propojená jezera – Modré a Zelené. Střed ostrova je domovem hezkého vodopádu Salto do Cabrito s malou vodní elektrárnou, ideálním místem pro relaxaci po náročném dni pak přírodní termální pramen Ponta da Ferraria v nejzápadnějším cípu Sao Miguel.
Co se týče gastronomie Azorských ostrovů, stojí za ochutnávku grilovaní mořští šneci, známí tady jako lapas, nebo cozido, směs dušeného masa se zeleninou, připravovaná tradičním způsobem v jámách v zemi, rozpálených geotermální aktivitou.
Místa, která stojí za to vidět
City Gates – Prohlédněte si v noci krásně osvětlené historické brány se třemi oblouky, rámující kdysi vstup do vesnice Ponta Delgada.
Church of St Sebastian – Obdivuje překrásný bílý kostel s černými detaily z čediče a úžasným vyřezávaným oltářem.
Sao Bras Fort – Prohlédněte si sbírku zbraní a vozidel z druhé světové války v zajímavém vojenském muzeu v pevnosti z poloviny 16. století.
Arruda Pineapple Plantation – Seznamte se s pěstováním ananasů, ochutnejte pochoutky z nich a nakupte netradiční suvenýry na plantáži nedaleko od města.
Sete Cidades – Vystoupejte na okraj kráteru a kochejte se pohledy na nádherná sopečná jezera.
Ponta da Ferraria – Užijte si koupel v přírodním horkém prameni v nejzápadnějším cípu ostrova.
Grotto of Coal – Nenechte si ujít nejdelší lávový tunel na ostrově a jeho překrásnou krápníkovou výzdobu.
Místa, která stojí za to vidět
Plavby do Ponta Delgady
Martinik, Guadeloupe, Svatý Martin, Portugalsko z Fort-de-France, Martinik na lodi MSC Virtuosa
Loď: | MSC Virtuosa |
---|---|
Trasa: | Martinik, Guadeloupe, Svatý Martin, Portugalsko |
Nalodění: | Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie |
Vylodění: | Lisabon, Portugalsko |
Trvání: | 11 nocí |