Maskat

Maskat / Omán

Maskat, hlavní město sultanátu Omán, je jedním z nejkrásnějších a také nejdůležitějších center Arabského poloostrova. Rychle se rozvíjející metropole s více jak 1,28 miliony obyvatel leží na pobřeží Arabského moře podél Ománského zálivu a strategicky důležitého Hormuzského průlivu. Díky své poloze u brány do vod Perského zálivu byl Maskat už od počátku důležitým přístavem. V této tradici pokračuje dodnes a to i přesto, že ropný průmysl tradiční námořní obchod zcela zastínil, a v posledních letech se rozvíjí i cestovní ruch.

 

Oblast dnešního Maskatu byla osídlena už v pravěku. Podle nálezů je jasné, že od počátku se místní obyvatelé živili rybolovem a námořním obchodem. Důležitost přístavu kontinuálně rostla po staletí a největší bohatství mu přinášel obchod převážně s indickým subkontinentem. O bohatý a strategicky položený Omán se ale po staletí přetahovaly okolní mocnosti. Po Řecích sem dorazili Sasánovci, dále arabské kmeny přinášející islám, Peršané a samozřejmě Portugalci, kteří se města zmocnili v r. 1507. Během své stoleté nadvlády zde vystavěli dvě mohutné pevnosti pro vojenskou posádku, které stráží Maskat dodnes. Neustále spory mezi Portugalci a Peršany ale nakonec vedly v r. 1749 k vítězství dynastie Al Said, která sedí na ománském trůně dodnes. Za pomoci USA i Británie se v zemi postupně stabilizovala situace a sultán si Maskat vybral za své sídelní město. Největší změna ovšem nastala až v po objevení ropy v 70. letech 20. stol. Sultán Kabús obrovsky investoval do rozvoje infrastruktury, vzdělanosti i kultury a vytvořil z Maskatu město hodné obdivu. Moderní stavby, čisté ulice plné květin, krásné pláže, ale i orientální bazary, staré pevnosti a zajímavá muzea – tím vším se může město svým návštěvníkům pochlubit.

 

Největší atrakcí je určitě Velká mešita, nádherná stavba, kterou slavnostně otevřel sultán Kabús v r. 2011. Návštěvníci zde mohou obdivovat nádhernou ornamentální výzdobu i 70 metrů dlouhý perský koberec. Další monumentální stavbou je Opera otevřená ve stejném roce. Během projížďky městem by nikdo neměl vynechat ani zastávku u sultánova paláce Al Alam, na který shlíží dvě portugalské pevnosti z 16. stol. Za zmínku stojí i největší krytá tržnice na Arabském poloostrově, kde se vedle tradičních suvenýrů prodává i koření či vzácné kadidlo. 

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Velká mešita

- sultánův palác Al Alam

- tržnice Mutrah

- Královská opera

- pevnosti Al Jalali a Al Mirani

 

Vychutnejte si místní speciality…

Shuwa – kořeněné maso pečené v podzemní peci

Maqbous – šafránová rýže vařená s okořeněným jehněčím masem

Mashuai – pečená treska podávaná s rýží ochucenou citrónem

Laban – slané podmáslí

Ománský chléb – placky pečené v peci

uhzj, mHalwa – pochoutka z cukru, vody, vajíček, oříšků a kardamomu

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Maskatu

Jihoafrická republika, , Mauricius, Omán, Spojené arabské emiráty z Kapského Města na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Jihoafrická republika, , Mauricius, Omán, Spojené arabské emiráty
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 17 nocí