Proplutí Chilskými fjordy
Proplutí Chilskými fjordy

Plavby v okolí

Proplutí Chilskými fjordy / Chile

Jihozápadní pobřeží Chile je lemováno nespočtem fjordů a kanálů, které se táhnou od nejjižnějšího cípku země, mysu Horn, až po ústí řeky Reloncaví. Některé z velkých fjordů jsou důležitými námořními cestami, které zajišťují přístup do chilských přístavů, mezi nimi například Punta Arenas, Puerto Chacabuco nebo Puerto Natales.

Před tím, než do oblasti dorazili Evropané, byla oblast osídlena kmeny původních patagonských obyvatel. Prvními kolonizátory byli Španělé, na konci 18. století začali s objevováním kanálů mořeplavci Peru, vedení José de Moraledou, průzkum pak pokračoval i ve století následujícím.

Chilské fjordy a kanály jsou loděmi často využívány jako dobrá alternativa otevřeného Tichého oceánu, který je v této oblasti mnohdy synonymem rozbouřeného moře a nepříznivého počasí. 

Pobřeží fjordů je dramatické a rozervané, hory se od hladiny moře strmě zvedají k nebi. Na první pohled nehostinné pláže jsou domovem mnoha druhů mořských živočichů, za jejichž pozorováním sem míří nejeden turista. Původní jsou tady tučňáci magellanští a oblast se hemží také rypouši sloními nebo delfíny, na pravidelných migračních trasách tady lze zahlédnout také několik druhů velryb.

Z hřebenů hor, pokrytých věčným sněhem, spadají až na hladinu moře majestátní ledovce a oblast chrání hned několik národních parků, které příznivcům aktivního trávení volného času nabídnou nespočet treků dech beroucí přírodou.

Rychle ustupující ledovce jdou dobrým důvodem, proč oblast Chilských kanálů moc dlouho neodkládat. Kanál s vypovídajícím názvem Glacier Alley je lemován řadou ohromných ledovců, padajících z vrcholů Darwinových hor až na hladinu moře. Projížďka na člunu kolem hlasitě se odlamujících ker je zážitkem, na který se nezapomíná. 

Ohňová země v jižní části Chile bude už navždy spojená s významným přírodovědcem a otcem teorie evoluce, Charlesem Darwinem. Darwin připlul do zátoky Wulaia v Ohňové zemi ve 30. letech 19. století, dnes je tady možné navštívit starou radiovou stanici, která hostí zajímavé muzeum.

U mysu Horn, nejjižnějšího výběžku ostrova Hornos, přezdívaného často jako „konec světa“, se stýkají Tichý a Atlantský oceán. Dramatická příroda je chráněna Národním parkem mys Horn, nejjižněji položeným národním parkem světa, zapsaným na seznam UNESCO, a ujít by si ji neměl nechat nikdo, kdo se oblast Chilských fjordů rozhodne navštívit.

Místa, která stojí za to vidět

Glacier Alley – Nechte se okouzlit majestátními ledovci padajícími z vrcholků Darwinových hor až na hladinu moře.

Wulaia Bay – Navštivte bývalou radiovou stanici, která je dnes domovem muzea věnovaného Charlesi Darwinovi, jenž do zátoky připlul v první polovině 19. století.

Tucker Islets – Pozorujte obrovskou kolonii čtyř tisíc tučňáků magellanských, kteří jsou v oblasti Chilských fjordů původní.

Cape Horn National Park – Obdivujte překrásnou přírodní scenérii národního parku na „konci světa“.


Místa, která stojí za to vidět