Malakka / Malajsie
Na jihozápadním pobřeží Malajsie leží na břehu stejnojmenného průlivu Malakka (také Melaka). Hlavní město státu Malakka má asi 500 tisíc obyvatel.
Město ve své současné podobě bylo založeno sumaterským princem Parameswarou ve druhé polovině 14. století, a je tak nejstarším v regionu. Po vzniku malackého sultanátu Malakka přitáhla pozornost obchodníků ze Středního východu, jižní Asie, a následně vzdáleného Portugalska a Nizozemí. Na počátku 19. století se kontroly nad oblastí konečně ujala Británie a s výjimkou období japonské okupace za druhé světové války město prosperovalo. Po roce 1945 se Malakka vrátila pod nadvládu Britů a až do roku 1963, kdy byla zformována Malajsie, byla hlavním městem státu.
Pro svoji dlouhou a zajímavou historii byla Malakka zapsána na seznam UNESCO. Pevnost A Famosa byla vystavěna Portugalci na počátku 16. století a dodnes z ní zbyla pouze kamenná brána Porta de Santiago, která tak patří mezi nejstarší dochované architektonické stavby jihovýchodní Asie a Dálného východu.
Roku 1650 byla v centru Malakky na Holandském náměstí postavena kancelář nizozemského guvernéra, Stadthuys. Dnes je historický dům s červenou fasádou a zvonicí sídlem zajímavého Historického a etnografického muzea. Zájemci si dnes v údajně nejstarší holandské historické budově Orientu mohou prohlédnout tradiční oděvy a další artefakty napříč staletími.
Jedním z nejnavštěvovanějších muzeí Malakky je Námořní muzeum s replikou lodi Flor de la Mar a sbírkou předmětů, dokumentující zlatou éru regionu. Muzeum v okouzlující rekonstrukci původního sultánského paláce z 15. století pak svým návštěvníkům nabízí pohled do historie oblasti.
Středem Čínské čtvrti vede ulice Jonker, lemovaná historickými domy, pocházejícími až z doby 17. století. Známá je svými obchody se starožitnostmi, oděvy, rukodělnými výrobky a také rušným víkendovým nočním trhem.
Cheng Hoon Teng ze 17. století je nejstarším dosud fungujícím chrámem Malajsie. Praktikuje hned tři náboženství – taoismus, konfucianismus a buddhismus - a pochlubit se může překrásně zdobeným interiérem.
Malacká část Saint John´s, známá jako „Portugalská vesnice“, je domovem potomků malajských Portugalců a návštěvníky sem láká především velmi oblíbený „červnový festival“, plný pestrobarevných kostýmů, hudby a tance.
Kdo se chce pokochat nádhernými výhledy na město, měl by absolvovat 7minutovou jízdu na vrchol 110metrové gyroskopické věže Taming Sari.
Sumaterské nosorožce, malajského bizona nebo indočínského tygra je možné prohlédnout si v Malacké ZOO, odpočinek od ruchu velkoměsta ale nabízí také hezký park Ayer Keroh nebo horké prameny Gadek a Jasin severovýchodně od Malakky.
Místa, která stojí za to vidět
A Famosa – Obdivujte pozůstatky kamenné portugalské pevnosti z 16. století, nejstarší dochované evropské koloniální stavby v oblasti.
Malacca Sultanate Palace Museum – Nahlédněte do pestré minulosti Malakky v nádherné rekonstrukci sultánského paláce z 15. století.
Chinatown – Ztraťte se mezi stánky nočního trhu, pravidelně pořádaného v uličkách Čínské čtvrti, lemované domy ze 17. století.
Maritime Museum – Prohlédněte si repliku slavné portugalské lodi z počátku 16. století v jednom z nejnavštěvovanějších muzeí Malakky.
Taming Sari Tower – Užijte si nádherné výhledy na město z vrcholu 110metrové gyroskopické věže.
Cheng Hoon Teng Temple – Nechte se okouzlit oslnivou výzdobou „Chrámu zeleného mraku“, nejstaršího dosud funkčního chrámu v zemi.
Malacca ZOO – Navštivte jednu z nejlepších malajských zoo a prohlédněte si sumaterské nosorožce nebo indočínské tygry.