Dubaj

Dubaj / Spojené arabské emiráty

Moderní metropole Dubaj ležící na pobřeží Perského zálivu je hlavním městem druhého největšího a nejdůležitějšího ze sedmi emirátů, které od r. 1971 tvoří Spojené arabské emiráty. Bouřlivě se rozvíjející velkoměsto v podstatě roste před očima. Zároveň je ale místem, kde jdou ruku v ruce pevné islámské tradice s vymoženostmi a luxusem západního světa. Dubaj je městem slavných a bohatých, městem extrémů i superlativ, kde vedle luxusních hotelů a mrakodrapů najdete i tradiční tržnice a překrásné mešity. 

Málokdo o Dubaji slyšel ještě před tím, než zde byla v r. 1969 objevena ropa. Pravdou ovšem je, že to, co dnes nazýváme Dubají, bývalo mezinárodním centrem obchodu s luxusním zbožím dávno před objevením ropy, rodinou Maktoumovou, a dokonce i před islámem. Místní kmenoví vládci, pozdější šejkové, brzy pochopili, že v oblasti ležící na křižovatce starověkých obchodních tras spojujících arabský svět s indickým subkontinentem, je třeba vydělávat peníze na přivítání cizinců. Tato myšlenka byla hnacím motorem veškerého dění a prosperity. Ta začala strmě růst na konci 19. stol., kdy se ve dvou tradičních osadách Deira a Bur Dubai usídlili íránští kupci, které nalákaly výhodné celní podmínky šejka Maktouma Bin Hasher Al Maktouma. Objevení ropy ve 20. stol. pak jen posunulo tradiční obchod se zlatem, luxusními předměty a perlami do nové dimenze. Díky nepřebernému bohatství z „černého zlata“ a chytrosti šejka Rashida Maktouma pak obě osady vyrostly přímo raketovou rychlostí a spojily se v jedno velkoměsto, které dnes nazýváme Dubaj. Jeho syn Mohamed kráčí ve šlépějích svého otce a město, které mělo ještě v r. 1975 pouhých 180 tisíc obyvatel, je dnes metropolí s více jak 2,5 miliony rezidentů z celého světa. Dubajská ropa je v současnosti už téměř vyčerpána. Díky prozřetelnosti rodiny Maktoumů je ovšem místní ekonomika z 96 % závislá na příjmech ze služeb, bankovnictví, obchodu a cestovního ruchu. Mohutná výstavba tak může pokračovat směle dál a lze očekávat, že Dubaj bude za pár let městem, které nebude mít ve světě obdoby. Už dnes luxusní hotely, obří nákupní centra, supermoderní architektura a nesčetné zábavní atrakce lákají na 20 milionů turistů ročně a lze předpokládat, že se jejich počet bude neustále zvyšovat. 

Během návštěvy Dubaje by žádný turista neměl vynechat procházku ve staré části Deira a Bur Dubaj s historickou čtvrtí Bastakia s dochovanými domy, muzeem v pevnosti Al Fahidi z 18. stol. či tradiční tržnicí se zlatem a kořením. Daleko impozantnější je ovšem nová Dubaj. Nachází se zde totiž mrakodrap Burj Khalifa, který je se svými 828 metry nejvyšší stavbou světa. Najdete tu i nádhernou rezidenční čtvrť Dubaj Marina, umělé palmové ostrovy či obří obchodní domy. 

   

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Burj Khalifa
  • Dubai Mall s fontánou
  • Gold a Spice Souk
  • Dubaj Marina
  • čtvrť Bastakia
  • pevnost Al Fahidi

 

Vychutnejte si místní speciality…

  • Čokoláda z velbloudího mléka
  • Speciality z velbloudího masa (hamburgery, atd.)
  • Datle
  • Manousheh – kousky masa se slaným sýrem akkawi, kořením a zeleninou zabalené v pita chlebu
  • Kousa Mahshi – lilky nebo cukety plněné kořeněnou rýží se zeleninou
  • Kellaj – grilovaný pita chléb s halloumi sýrem
  • Knafeh – „královna arabských dezertů“ – dort z tenkých nudliček smaženého těsta plněný sladkým sýrem ochucený růžovou vodou a pistáciemi

Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě kotví v přístavu Port Rashid - Dubai Cruise Terminal. Taxíkem je to do přístavu z letiště přibližně 25 minut. 


Plavby do Dubaje

Jihoafrická republika, , Mauricius, Omán, Spojené arabské emiráty z Kapského Města na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Jihoafrická republika, , Mauricius, Omán, Spojené arabské emiráty
Nalodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 17 nocí